18. edycja Toyota Półmaratonu dla Kenijczyków

poniedziałek, 21.8.2017 22:36 1842 0

Na starcie stanęło 3116 zawodników. Wśród tak imponującej liczby wystartowało aż 587 kobiet. Do mety wyjątkowo trudnego biegu dotarło 2697 uczestników. Wielkie brawa czekały nie tylko na zwycięzców. Organizatorzy oddali hołd najstarszemu uczestnikowi zawodów przesuwając termin dekoracji. 81-letnia Janina Rosińska przekroczyła linię mety po 3 godzinach 42 minutach i 30 sekundach.

Wśród mężczyzn całe podium zajęli Kenijczycy. Zwycięzca Biwot Kipkorir przez większość biegu był na drugiej pozycji. Tuż przed metą wyprzedził swojego rodaka i z czasem 1:06:54 dobiegł jako pierwszy. Grzegorz Gronostaj z Wrocławia był najlepszy wśród Polaków Piąty na mecie pojawił się wałbrzyszanin Piotr Holly.

1. Kipkorir Biwot - KENIA - 1:06:54
  2. Maina Mwangi - KENIA - 1:07:15
  3. Karim Kwemoi - KENIA - 1:09:52
  4. Grzegorz Gronostaj - POLSKA - 1:14:08
  5. Piotr Holly - POLSKA - 1:16:53

Wielki sukces osiągnęła natomiast Anna Rostkowska ze Szklarskiej Poręby. Doświadczona biegaczka od początku zawodów postawiła sobie za cel zwycięstwo w 18 Toyota Półmaratonie Wałbrzych. Przez większość biegu plasowała się jednak na 2. miejscu. Dopiero na kilometr przed metą udało jej się wyprzedzić liderującą Węgierkę.

1. Anna Rostkowska - POLSKA - 1:19:59
  2. Zita Kacser - WĘGRY - 1:20:52
  3. Svielana Olinyk - UKRAINA - 1:23:18
  4. Hellen Kimutai - KENIA - 1:25:57
  5. Aneta Szecówka - POLSKA - 1:27:20

W trakcie rywalizacji na głównym dystansie półmaratonu, trwała również rywalizacja na dystansie 10,5km. Bieg również przyniósł wielu emocji. Wśród mężczyzn najlepszy był Łukasz Kondratowicz z Kamiennej Góry. Na drugim miejscu uplasował się najlepszy wałbrzyszanin, Patryk Łazarski. Najlepszą kobietą okazała się mieszkanka Świebodzic Paulina Szarzyńska. Najlepsza wałbrzyszanka Joanna Hoja, była trzecia.