40-lecie Towarzystwa Przyjaciół Bielawy

wtorek, 27.6.2017 11:47 826 0

W tym roku minęło 40 lat od chwili powstania Towarzystwa Przyjaciół Bielawy. Pierwszym przewodniczącym był Ludwik Trzepla. Członkowie Towarzystwa postanowili odtworzyć historię miasta, zebrać pamiątki z przeszłości oraz utworzyć w Bielawie Muzeum. Od chwili powstania Towarzystwo Przyjaciół Bielawy odgrywało coraz większą rolę w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Kazimierz Tłokiński – były dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie przygotował do druku zwięzłą monografię miasta pod nazwą: „Bielawa wczoraj – dziś – jutro”. Była to pierwsza monografia, która powstała po wojnie i przedstawiała dzieje Bielawy.

13 grudnia 1981 r. w całym kraju został wprowadzony stan wojenny, działalność TPB została zawieszona, tak jak działalność wszystkich organizacji społecznych. Po długiej, 15.letniej przerwie, działalność została reaktywowana. Po reaktywacji, pierwszym prezesem był Wojciech Tłokiński – syn Kazimierza, następnie Andrzej Świętczak, a od wielu lat tę funkcję sprawuje Ewa Glura.

W celu uczczenia tak pięknego jubileuszu Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Bielawy postanowił zorganizować spotkanie z okazji 40.lecia jego istnienia. Spotkanie takie odbyło się 13 czerwca w Art. Inkubatorze w sali konferencyjnej. Na jubileuszowe spotkanie przybyło wielu znakomitych gości, a mianowicie: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej z panią Ireną Skibniewską – Kozak na czele, burmistrz miasta Bielawa – Piotr Łyżwa, zastępca burmistrza miasta – Małgorzata Greiner, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Władysław Kroczak, radni powiatu dzierżoniowskiego i naszego miasta, ks. prałat dr Stanisław Chomiak – proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie, prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego we Wrocławiu – prof. Stefan Bednarek, przedstawiciele ościennych Towarzystw, dyrektorzy placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bielawy, zaproszeni goście i media.

Spotkanie nabrało uroczystego charakteru już na samym wstępie, kiedy w pogodny nastrój wprowadził wszystkich występ Zespołu „Erato”. Członkowie zespołu zachwycali pięknymi głosami  i śpiewali piosenki Piotra Rubika. Założycielką i Kierownikiem Artystycznym Zespołu „Erato” jest Elżbieta Zachowska, która od wielu lat, z wielkim zapałem, kieruje zespołem. Następnym punktem programu była krótka prezentacja działalności Towarzystwa Przyjaciół Bielawy. Prezentację przygotowała Barbara Olejnik – Wiceprezes towarzystwa, która korzystała z materiałów archiwalnych znajdujących się w siedzibie stowarzyszenia.

Z okazji 40.lecia istnienia TPB, pan Krzysztof Pludro wygłosił przemówienie okolicznościowe. W swoim wystąpieniu wspomniał o działalności wydawniczej, którą od lat prowadzi. Wymienił publikacje, które TPB wydało, a mianowicie „Kroniki Bielawy” od czasów najdawniejszych do 2014 r., „Legendy Gór Sowich”, „Bielawscy twórcy”, „Powstanie tkaczy sowiogórskich”, „Bielawskiej bawełny blaski i cienie”, album „Bielawa wczoraj i dziś” I i II cz., album „Bielawa i okolice w obiektywie”, „Bielawianie”, „Bielawa oczami artystów”, „Bielawa w kalejdoskopie”, „Flora i fauna Bielawy i Gór Sowich”, a w 2016 r. „Legendy i opowieści sowiogórskie”. Nadmienił, iż towarzystwo realizowało założenia statutowe. Współpracowało z bielawskimi szkołami przy organizowaniu międzyszkolnych konkursów o tytuł „Przewodnika po Bielawie”, brało udział w jury konkursów: „Odkrywca skarbów Bielawy”, „Odkrywca uroków Bielawy”, „Jajo z klasą”, „Jajo z fantazją”, „Wiedza o Mieście i Rzemiośle”. Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki organizuje Międzynarodowe Plenery Malarskie już od 24 lat, natomiast wspólnie z Cechem rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości organizuje liczne wystawy malarskie i rękodzieła w ramach Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Członkowie TPB aktywnie uczestniczą przy organizacji Dni Bielawy, i obchodów rocznicowych. Organizują spotkania poetyckie w szkołach podstawowych jak również wykonują z dziećmi kwiaty z bibuły i papieru oraz malują farbami akrylowymi i akwarelką. Działalność Towarzystwa Przyjaciół Bielawy została dostrzeżona przez władze naszego miasta poprzez nadanie Towarzystwu  Medalu Honorowego „Zasłużony dla Miasta Bielawa” na Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 7.06.2014 r. W dniu 31 maja bieżącego roku na Sesji Rady Miejskiej, z rąk Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pana Juliana Golaka, Towarzystwo otrzymało odznaczenie „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

Następnym punktem programu obchodów było wystąpienie gości. Po wręczeniu listów gratulacyjnych,  Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy wręczyła podziękowania władzom miasta,  współpracującym Towarzystwom,  dyrektorom placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych oraz członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej stowarzyszenia. Spotkanie jubileuszowe zakończyło się programem artystycznym w wykonaniu dzieci z Ekologicznej Szkoły Podstawowej Nr 7 w Bielawie.

Oprac. TPB

Dodaj komentarz

Komentarze (0)