Bieg Tropem Wilczym w Niemczy

niedziela, 26.2.2017 16:00 4629 1

W niedzielę, 26 lutego spod Ratusza Miejskiego w Niemczy po raz pierwszy w historii ruszył bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Była to jedna z prawie 240 imprez organizowanych w całej Polsce w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niemczański bieg zorganizowany został przez hufiec ZHP Łagiewniki przy współpracy z Urzędem Miejskim w Niemczy. Start biegu miał miejsce pod ratuszem, meta usytuowana była przy stawie zamkowym, gdzie na rozbieganych uczestników czekało ognisko z kiełbaskami. Trasa miała długość 1963 metrów i zgodnie z przyjętą tradycją nawiązuje do roku, w którym zmarł Józef Franczak ps. Lalek - ostatni Żołnierz Wyklęty. Pomimo tego, iż była to pierwsza edycja biegu, udział w nim wzięło prawie 40 osób. Na kolejne lata planowane są następne edycje tej imprezy.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Foto.: Jarosław Dąbrowski - Doba.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

poniedziałek, 27.02.2017 14:20
Docent historii Kukuła zaszczycił imprezę ......