Bielawa: XVII Festiwal Bachowski i śniadanie na trawie

sobota, 13.8.2016 12:00 10351 8

13 sierpnia gmina Bielawa, Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Hotel Dębowy zaprosili mieszkańców naszego powiatu na niecodzienne wydarzenie w ogrodach Hotelu Dębowego, czyli XVII Festiwal Bachowski połączony ze Śniadaniem na trawie.

WYKONAWCY:

Justyna Rekść-Raubo viola da gamba
Michaela Koudelková flet | flute
Anna Firlus klawesyn | harpsichord
PROGRAM:
Giovanni Battista FONTANA
Sonata seconda
Georg Friedrich HÄNDEL
Sonata C-dur | Sonata in C major HWV 365
części: Larghetto – Allegro – Larghetto – A tempo di gavotta – Allegro
Johann Sebastian BACH
Sonata g-moll | Sonata in G minor BWV 1034
części: Adagio ma non tanto – Allegro – Andante – Allegro
Jacques-Martin HOTTETERRE
Suita D-dur nr 1 | Suite in D major No. 1
częsci: Prélude – Allemande La Royalle – Rondeau Le Duc d’Orléans – Sarabande La d’Armagnac – Gigue La Folichon
Tobias HUME
Pawana g-moll | Pavan in G minor
Robert CARR
Wariacje oparte na włoskim basie
Jacques MOREL
Chaconne en trio
Nicola MATTEIS
Diverse Bizzarie sopra la Vecchia Sarabanda ò pur Ciaccona | Rozmaite wariacje na temat starej sarabandy czy też ciaccony

Justyna Rekść-Raubo (Polska)

Urodziła się w 1971 roku w Warszawie. Jest laureatką II nagrody i wyróżnienia na II Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym w 1989 roku. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie prof. Andrzeja Zielińskiego. Stypendystka Fundacji im. S. Batorego (udział w warsztatach orkiestrowych i dyrygenckich Letniej Akademii w Annaghmakerrig w Irlandii w 1997 r.). Doskonaliła swe umiejętności biorąc udział w licznych kursach i zajęciach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Kazimierz Michalik, Władysław Kłosiewicz, Miloš Sadlo, Marie Leonhardt, Tobias Kühne, Jaap ter Linden oraz Marc Caudle. Aktualnie studiuje w klasie violi da gamba prof. Rainera Zipperlinga i as. Mateusza Kowalskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Od 1995 roku występuje systematycznie z zespołem „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” działającym pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, specjalizując się w wykonawstwie basso continuo. Jej muzyczne zainteresowania sięgają także muzyki nowej. Od 1993 roku Justyna Rekść- Raubo jest członkiem zespołu NONSTROM zajmującego się wykonawstwem muzyki współczesnej, założonego przez Pawła Mykietyna. Brała udział w prawykonaniach wielu utworów napisanych specjalnie dla zespołu oraz występowała na międzynarodowych festiwalach. W wyniku zainteresowania zagadnieniem percepcji muzyki dawnej i współczesnej Justyna Rekść-Raubo zainicjowała byt „Kapeli Jazdowskiej” związanej z Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Z zespołem tym przygotowała program poświęcony Adamowi Jarzębskiemu (Królewskiemu Budowniczemu Ujazdowskiemu) brzmieniowo krzyżujący dawne instrumentarium ze współczesnym, a także prawykonywała utwory Zygmunta Koniecznego (na konsort viol da gamba). Dokonała nagrań archiwalnych dla PR i TV oraz płytowych. Wraz z Markiem Mosiem Justyna Rekść-Raubo jest inicjatorem i dyrektorem festiwalu „LETNIA FILHARMONIA aukso”, odbywającego się co roku na Suwalszczyźnie oraz w Pieninach. Założycielka i fundatorka „FUNDACJI f.o.r.t.e.” oraz (wraz z Krzysztofem Kilianem) „FUNDACJI MUZYKI aukso”.
 
Michaela Koudelkova (Czechy)

Michaela Koudelkova, czeska flecistka, absolwentka konserwatorium w Brnie. Ukończyła studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Petera Holtslaga, u którego kontynuuje studiamagisterskie. Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich w Czechach i za granicą. Michaela Koudelková uczestniczyła w festiwalach muzycznych i koncertowała w Czechach, Słowacji, Polsce, Austrii i Norwegii. Współpracuje z wieloma czeskimi i zagranicznymi zespołami i orkiestrami. Brała udział z powodzeniem w konkursach. Jest potrójnym laureatem konkursu w interpretacji Letniej Szkoły Muzyki Barokowej w Kelč i Holešově (2009, 2010, 2012). W 2011 roku wzięła udział w międzynarodowym konkursie w Ostrawie, gdzie zdobyła 1 miejsce. W 2012 roku zdobyła 1 nagrodę ogólną, a także zwyciężyła w zakresie gry na flecie w ogólnopolskim konkursie ogrodów zimowych. W 2014 roku wygrała w przesłuchaniach solowy występ z Janacek Philharmonic. Michael Koudelková skupia się głównie na muzyce dawnej i gra na kopiach instrumentów z epoki.

Anna Firlus (Polska)

Naukę gry na organach rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu w klasie organów mgra Waldemara Krawca, którą ukończyła w 2003 r. z wyróżnieniem. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, (dyplom z wyróżnieniem w 2008 roku), a także w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku).

Uczestniczyła w kursach poświęconych interpretacji muzyki organowej, klawesynowej i kameralnej, prowadzonych przez wybitnych profesorów (Jean-Luc Perrot, Christopf Bossert, Christopf Grohmann, Bernhad Hass, Maija Lehtonen, Ludger Lohmann, Anthony Spiri, Aline Zylberajch, Władysław Kłosiewicz, Leszek Kędracki). Współpracuje z wieloma zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej. Jest członkiem {oh!} Orkiestry Historycznej, a także współzałożycielką Zespołu Muzyki XVII i XVIII w. Extempore. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą.  Obecnie pracuje jako akompaniator w klasie historycznych praktyk wykonawczych w Akademii Muzycznej w Katowicach; jest także nauczycielem Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach.

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

AŁTOR poniedziałek, 15.08.2016 23:05
BAHOFSKI? TASZ TO BYŁ NIEMJEC! TERA STRAH PÓSZCZAĆ HOMPINA BO...
AŁTOR poniedziałek, 15.08.2016 23:06
NIE WJETA RZE JAROSŁAF JES WJENKSZYM SKSZYPKIEM NISZ BAH?
dds poniedziałek, 15.08.2016 19:18
a gdzie jest plotkara wieska grubaska i smierdziucha ces
poniedziałek, 15.08.2016 19:33
największą plotkarą jest Bożena M. a w dodatku w głowie...
poniedziałek, 15.08.2016 09:21
No proszę? Nie wiedziałem że zastępca komendanta Straży Miejskiej jest
uczestnik koncertu niedziela, 14.08.2016 21:01
Do uczestnictwa w takich koncertach trzeba dorosnąć.Nie w ilości a...
niedziela, 14.08.2016 21:39
taaa emerytki z wnuczkami bo nie było z kim zostawić
niedziela, 14.08.2016 14:27
emerytki z uniwersytetu III wieku uratowały frekwencję bo byłby koncert...