Daria Michalska na Kongresie Klas Mundurowych

poniedziałek, 30.3.2015 13:42 1873 0

O nowych pomysłach Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie działalności obronności Państwa Polskiego można się było dowiedzieć w czasie I Kongresu Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych, który odbył się w Warszawie 20-21 marca 2015 r.

W kongresie obradującym w Warszawie uczestniczyło ok. 500 osób - przedstawiciele ok. 280 szkół, w których działają klasy mundurowe, delegaci 120 stowarzyszeń i organizacji, nie tylko paramilitarnych. W kongresie uczestniczyła Daria Michalska dyrektor Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym w Bielawie. Z racji prowadzenia klas mundurowych zainteresowana była planowanymi kierunkami polityki państwa w zakresie obronności kraju i współpracy w tym zakresie ze szkołami. O udziale w Kongresie przesądziło też przekonanie , że uczniowie jej szkoły z dużym zadowoleniem przyjmą nowe inicjatywy MON, bo są żywo zainteresowani sprawami związanymi z obronnością kraju i chętnie biorą udział w dodatkowych zajęciach musztry, samoobrony czy pomocy przedlekarskiej. Udział w kongresie stwarzał też możliwość skonfrontowania praktycznych rozwiązań stosowanych w szkole z doświadczeniami innych dyrektorów szkół mundurowych oraz polityką państwa w tym zakresie.

Dwudniowe obrady kongresu otworzył wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak ,który zabrał głos jako pierwszy. Następnie wystąpił pełnomocnik MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych gen. Bogusław Pacek, który poinformował zebranych o powstaniu federacji organizacji proobronnych i specjalnego Biura ds. Proobronnych w strukturze MON.

W czasie wystąpienia generał przekonywał, że przed organizacjami proobronnymi oraz szkołami i klasami mundurowymi stoją poważne cele. Trzy główne to: wsparcie systemu obronnego państwa, wsparcie systemu zarządzenia kryzysowego oraz kształtowanie postaw patriotyczno-obronnych młodzieży. Generał Pacek wskazywał w tym kontekście m.in. na możliwość konsolidacji zadaniowej i strukturalnej organizacji proobronnych i klas mundurowych oraz o włączeniu ich w podsystem obronny poprzez przygotowanie kandydatów/ochotników do rezerw osobowych Sił Zbrojnych W sobotnich obradach Kongresu uczestniczył szef BBN Stanisław Koziej.

O szczegółowych celach, zasadach i formach planowanej współpracy poinformował zebranych w czasie swej prezentacji płk. Waldemar Osypiuk.

W kolejnych wystąpieniach podkreślano potrzebę uruchomienia szerokiego ruchu społecznego na rzecz upowszechnienia działań z zakresu obronności. Zwracano też uwagę na potrzebę kształtowania pozytywnego wizerunku sił zbrojnych i służby wojskowej oraz wypromowanie nowego modelu służby żołnierzy rezerwy w Narodowych Siłach rezerwowych.

Pozyskanie społecznej akceptacji oraz wsparcia przez organy samorządów wszystkich szczebli dla polityki obronnej państwa należy uznać za cel nadrzędny. Akcentowano potrzebę podejmowania i popierania społecznych inicjatyw proobronnych.

Podkreślono również, że politykę państwa w tym zakresie poprzedziły ruchy oddolne ,bardzo widoczna wśród młodych ludzi potrzeba zrzeszania się w organizacjach paramilitarnych, udział w grupach rekonstrukcyjnych oraz duże zainteresowanie młodzieży nauką w szkołach o profilu wojskowym.

Otwierające się nowe możliwości poszerzające dotychczasowe formy współpracy z wojskiem są bardzo korzystne dla oświaty i są też wymogiem chwili. Obiecujące trendy w polityce państwa w zakresie obronności zaowocują dalszym wzrostem zainteresowania młodych ludzi kształceniem w klasach mundurowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)