Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej – nabór wniosków wciąż trwa

środa, 5.8.2015 11:35 1966 2

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej ¬to wciąż jedna z popularniejszych form wsparcia, jakiej powiatowe urzędy pracy udzielają bezrobotnym, aczkolwiek z roku na rok pula środków do wydatkowania jest mniejsza. Niewykluczone że wkrótce bezzwrotne dotacje znikną, zastąpią je natomiast nisko oprocentowane pożyczki.

A jak wyglądało przyznawanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dzierżoniowie w ostatnich trzech latach? W 2013 roku do urzędu wpłynęło 306 wniosków, a finalnie dotacje otrzymało 166 osób. W tej liczbie zawierają się 142 umowy współfinansowane ze środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie 6.1.3 POKL, projekt „Chwytaj dzień” (w tym trzy umowy na podstawie wniosków złożonych w 2012r.); 23 umowy finansowane ze środków Funduszu Pracy (w tym dwie umowy na podstawie wniosków złożonych w 2012r.) oraz jedna umowa finansowana ze środków PFRON. W 2014 roku chętnych do otrzymania dotacji było zdecydowanie mniej – do urzędu wpłynęły 244 wnioski (w tym 9 wniosków z 2013 roku, przeniesionych do rozpatrzenia w 2014 roku). Liczba przyznanych dotacji była na podobnym poziomie jak rok wcześniej – środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymały 163 osoby, w tym 151 umów było współfinansowanych ze środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie 6.1.3 POKL, projekt „Chwytaj dzień” (w tym 7 umów na podstawie wniosków złożonych w 2013 r.), 11 umów finansowanych ze środków Funduszu Pracy (w tym jedna umowa na podstawie wniosków złożonych w 2013r.) oraz jedna umowa finansowana ze środków PFRON.

W 2015 roku późno, bo dopiero w maju, ruszyły nabory wniosków o dotacje. Do 22 lipca do urzędu wpłynęło 79 wniosków (w tym trzy z 2014 r. przeniesione do rozpatrzenia w 2015 r.). Nabór wniosków wciąż trwa, natomiast te złożone są w trakcie rozpatrywania. Do 22 lipca podpisano umowy z ośmioma osobami, w tym cztery umowy współfinansowane ze środków w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie 1.1.2, projekt ,,Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dzierżoniowskim (I)” oraz cztery umowy finansowane ze środków Funduszu Pracy (w tym trzy umowy na podstawie wniosków złożonych w 2014 r.).

Zwrot środków
Są dwa rodzaje sytuacji, w których osoby, które otrzymały dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej muszą zwrócić środki. Pierwsza – gdy bezrobotny nie wykorzysta całej puli otrzymanych środków. Zwykle zdarza się, że ceny które przyjął, finalnie były niższe, pojawiły się zatem pewne oszczędności. Wówczas te niewydatkowane środki w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej należy do urzędu zwrócić.

Bezrobotni, którym PUP w Dzierżoniowie udzielił przedmiotowej formy wsparcia w latach 2013, 2014 i 2015 dokonywali zwrotu środków otrzymanych a niewydatkowanych. Zdarzały się sytuacje, że ktoś przekroczył termin na oddanie tych środków, wówczas musiał oddać kwotę główną wraz z odsetkami. Jednak najczęstszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy bezrobotnemu zostały niewydatkowane środki, było wnioskowanie bezrobotnego o uznanie dodatkowych zakupów nieujętych w kalkulacji przewidywanych wydatków, jednak ściśle związanych z profilem prowadzonej działalności. Wówczas PUP, o ile nie było zastrzeżeń, akceptował dodatkowe zakupy uznając za kwalifikowane w ramach przyznanych środków – wyjaśnia dyrektorka PUP Agnieszka Walawska.

Druga sytuacja, gdy trzeba zwrócić środki, to ciężkie naruszenie postanowień umowy. Wśród osób bezrobotnych, którym udzielono wsparcia w latach 2013, 2014 i 2015 w postaci jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej PUP w Dzierżoniowie nie stwierdził ciężkich naruszeń postanowień umowy skutkujących wezwaniem do zwrotu całości przyznanych środków wraz z odsetkami. – We wskazanym okresie odnotowano jeden przypadek, w którym osoba sama oddała jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej i nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – mówi dyrektorka PUP Agnieszka Walawska.

Natomiast zdarzały się przypadki dot. wsparcia z lat wcześniejszych, w których PUP w Dzierżoniowie wzywał do zwrotu otrzymanej pomocy z uwagi na np.: sfałszowanie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, liczne ciężkie naruszenia warunków umowy, złożenie niezgodnych z prawdą oświadczeń dotyczących nieprowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o jednorazowe przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, nieprzedłożenie dokumentacji potwierdzającej poniesione wydatki we wskazanym w umowie terminie, zwrot częściowy z uwagi na wykorzystanie przyznanej pomocy niezgodnie z przeznaczeniem bądź w związku z zakupem niedozwolonego przepisami środka transportu (w przypadku działalności prowadzonej w zakresie transportu zarobkowego towarów).

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

środa, 05.08.2015 13:56
W maju ruszył nabór wniosków? haha a to dobre, bo...
środa, 05.08.2015 13:57
Czekający po ponad pól roku, powinni rozliczyć kierownictwo pup w...