Dzień Kultury Kresowej w Dzierżoniowie

środa, 21.6.2017 09:15 2886 4

Odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęły się w sobotę 17 czerwca 2017 r. XI obchody Dnia Kultury Kresowej w Dzierżoniowie. Kresowianie i zaproszeni goście spotkali się na cmentarzu komunalnym przy pomniku upamiętniającym ofiary ludobójstwa Polaków na Kresach. Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie Kresowian przy współpracy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Prowadzący spotkanie w serdecznych słowach powitał wszystkich zebranych, a w szczególności ks. biskupa Ignacego Deca ordynariusza świdnickiego, miejscowych księży: Zygmunta Kokoszkę i Krzysztofa Ambrożeja, a także Witolda Listowskiego prezesa Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich (PZOKiK) w Warszawie, prezesów Stowarzyszeń Kresowych przybyłych z Kłodzka, Świdnicy, Wrocławia, Głubczyc oraz Kędzierzyna – Koźla, przedstawicieli organizacji kombatanckich, władze administracyjne i samorządowe: Dzierżoniowa, Bielawy, Niemczy, władze powiatu dzierżoniowskiego oraz gmin: Łagiewniki i Dzierżoniów, radnych, młodzież gimnazjalną,ponadgimnazjalną, zastęp ZHP,poczty sztandarowe oraz Grupę Rekonstrukcji Wojskowej pełniącą wartę przy pomniku.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes Stowarzyszenia Kresowian Florian Kuriata, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji na Ukrainie i w Polsce, akcentując najbardziej bulwersujące społeczność kresową przykłady zachowań strony ukraińskiej wobec Polaków oraz dziwną i niezrozumiałą postawę polskiego rządu na te zachowania i incydenty. A dotyczą one dewastacji pomników polskich ofiar ludobójstwa, tablic pamięci, zakazów wjazdów polskich obywateli na Ukrainę, ostrzelanie z granatnika konsulatu polskiego w Łucku, podpalenie polskiej szkoły w Mościskach i innych mniejszej wagi ekscesów. Milczenie naszych władz jest skandalem. Kończąc przemówienie, powiedział: „Społeczność kresowa czci i zawsze otaczać będzie pamięcią Męczenników Wołynia i Kresów Południowo – Wschodnich. Męczennicy to 200 tysięcy niewinnej, bezbronnej ludności polskiej bestialsko pomordowanej przez UPA. Prawdę można zakrzyczeć, ale jej się nie zmieni. My Kresowianie chcemy wolnej, demokratycznej Ukrainy, ale nie banderowskiej”.

Po przemówieniu  głos zabrał ks. biskup , skupiając się na ważnym zagadnieniu w stosunkach między narodami – pojednaniu, które winno być oparte na prawdzie historycznej, a takiej woli trudno w chwili obecnej dostrzec z obu stron. Następnie ks. biskup uhonorował jubileuszowym pierścieniem diecezji świdnickiej Edwarda Bienia honorowego prezesa Stowarzyszenia Kresowian. Wręczając pierścień, powiedział: „Od początku istnienia diecezji niewiele takich odznaczeń nadałem. Nadaję je wyjątkowym osobom, których dorobek i zaangażowanie daje dowody dobrych Synów i Córek Kościoła, a także tym, którzy tworzą narodową kulturę. A takim jest pan Edward Bień”.

Po dekoracji odczytany został Apel Pamięci, odmówiono wspólnie modlitwę w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez UPA, a po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy wysłuchano i odśpiewano „Rotę”. Prowadzący na zakończenie podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie, za udział w obchodach i zaprosił do udziału wemszy świętej.

W kościele pw. Maryi Matki Kościoła odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych na Kresach, którą celebrował i homilię wygłosił ks. Jarosław Leśniak.

Następnie w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury uczestnicy spotkali się w sali koncertowej, gdzie wysłuchano prelekcji, którą wygłosił Stanisław Srokowski – pisarz kresowy, autor wielu powieści m.in.: „Ukraiński kochanek”, „Nienawiść”, „Ślepcy idą do nieba”, „Strach”. Pisarz w swoim wystąpieniu skupił uwagę na aktualnej sytuacji na Ukrainie, określił wyraźnie swój stosunek do zbrodni wołyńskiej, gloryfikacji zbrodniarzy spod znaku UON – UPA oraz nawiązał do genezy powstania filmu „Wołyń”, którego jest współautorem scenariusza.

Z okazji obchodów wręczone zostały wyróżnienia i odznaczenia. Krzyżem Czynu Zbrojnego nadanego przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej wyróżniono Tadeusza Nowackiego wiceprezesa PZOKiK, natomiast honorowe odznaki „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kresowian” przyznano 11. aktywistom kresowym. Aktu dekoracji dokonali: Edward Bień i Witold Listowski.

W części artystycznej wystąpił miejscowy chór CANON, prezentując swój ciekawy i świetnie wykonany repertuar. Na zakończenie obchodów Dnia Kultury Kresowej uczestnicy obejrzeli film „Wołyń”, po którym widzowie długo nie opuszczali miejsc, rozmyślając w powadze i zadumie obejrzane sceny dzieła Wojciecha Smarzowskiego.                     

                                                                                                              Florian Kuriata

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

niedoinformowany. środa, 21.06.2017 18:14
Człowieku nie wiesz co piszesz. Chyba jesteś z tej "...
czwartek, 22.06.2017 13:06
Raczy Pan żartować (dość słabo) obarczając Dobrą Zmianę autorstwem tak...
środa, 21.06.2017 21:14
każdy widział w jakim stanie były wsie na Dolnym Śląsku...
środa, 21.06.2017 11:42
'' kultura kresowa'' - niszczenie mienia poniemieckiego , zabugowcy dewastowali...