Dzierżoniów: noworodek w USC

środa, 4.3.2015 13:59 3085 0

Od początku marca weszło nowe Prawo o aktach stanu cywilnego. Rejestracja noworodka w USC jest dla rodziców znacznie łatwiejsza. Możliwe jest też nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Sprawdź, co się zmieniło.

Imię nie może być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Nadal obowiązuje przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC.

Osoba zgłaszająca urodzenie dziecka składa oświadczenie o wyborze imion dla pociechy. Zasadnicza zmiana polega na tym, że niezależnie od obywatelstwa i narodowości obojga rodziców, mogą oni nadać maluchowi imię obcego pochodzenia. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć jego posiadacza, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Nie może ono pochodzić od nazwy geograficznej ani wyrazu pospolitego. Nie może też budzić negatywnych skojarzeń.

Na zgłoszenie urodzenia mamy 21 dni. Gdy rodzice się nie zmieszczą w tym terminie, kierownik USC sporządzi akt urodzenia i nada dziecku imię z urzędu.

Prostsza rejestracja noworodka
Do tej pory, aby zarejestrować noworodka w USC, rodzic musiał udać się najpierw do urzędu stanu cywilnego po akt urodzenia, a potem postarać się o nadanie maluchowi numeru PESEL, co trwało od kilku dni do miesiąca. Teraz jest inaczej.

Wraz z rejestracją noworodka w USC dziecko otrzyma również zameldowanie. Co więcej, System Rejestrów Państwowych od razu wygeneruje dla niego PESEL.
Akt urodzenia dziecka trzeba, tak jak do tej pory, sporządzić wyłącznie w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka. Ale już odpis jego aktu urodzenia otrzymamy w każdym USC w Polsce.

Wdrażanie zmian w przepisach na początku może się wiązać z wystąpieniem problemów. Aplikacja informatyczna, która wspiera System Rejestrów Państwowych jest obarczona wadami i nadal trwają nad nią prace. Może się więc skończyć na kilkudniowym oczekiwaniu na akt urodzenia dziecka. Co więcej, aby można było odebrać odpis aktu urodzenia w dowolnym miejscu w kraju, właściwy miejsca urodzenia urząd musi wprowadzić dane dziecka do systemu. Mogą się więc one pojawić w nim dopiero po kilku dniach.

Źródło: UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)