Dzierżoniów: sztuka upcyklingowa

środa, 6.5.2015 11:43 1476 1

Rysunek, papierowa wiklina i biżuteria to trzy dziedziny, którym poświęca czas dzierżoniowianka Jolanta Cieślak. Artystyczne hobby jest odskocznią od codzienności i formą relaksu. - Szczególną frajdę sprawia mi, gdy mogę stworzyć „coś z niczego”, stąd bliska mi jest idea recyklingu i upcyklingu – mówi. - To fantastyczne móc obserwować, jak pozornie nikomu niepotrzebne odpady zmieniają się w całkiem nowe przedmioty o zupełnie innych funkcjach użytkowych i artystycznych. A w co mogą się zamienić, prezentujemy na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego Urzędu Miasta.

Jolanta Cieślak mieszka w Dzierżoniowie od 7 lat. Należy do Koła Plastyków Amatorów oraz Koła Haftu i Sztuki Użytkowej w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Zamiłowanie do rękodzieła odziedziczyła po mamie.

- Odkąd sięgam pamięcią uwielbiałam wszelkiego rodzaju twórcze zajęcia. Na początku był to rysunek, jakiś czas temu spróbowałam swoich sił również w malarstwie, jednak to rysunek zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Najczęściej rysuję długopisami i żelopisami. Uwielbiam efekt i możliwości, jakie dają te narzędzia - szybkość stawiania kresek, odgłos szurania metalowej kuleczki po papierze a nawet te niezaplanowane i przypadkowe niewielkie kleksy, które pozostawia dobrze rozpisany długopis po kartce – wyznaje.

Lubi rysować ludzkie twarze, czasami impulsem do powstania jakiejś pracy jest twórczość innych artystów. Niejednokrotnie puszcza wodze fantazji i pozwala, by długopis sam ją prowadził.

Chętnie pracuje z papierem. - Przeczytane gazety czy niepotrzebne ulotki są bardzo wdzięcznym surowcem, z którego można tworzyć właściwie co tylko dusza zapragnie – kosze, torby, biżuterię, obrazy – przekonuje. - Technika wyplatania z gazet często jest nazywana "papierową wikliną", choć taka nazwa nie do końca oddaje jej urok, który tkwi w wyjątkowości wykorzystywanego materiału. Druk, kolory, przypadkowe słowa lub liczby, fragmenty zdjęć widoczne na gotowej pracy nadają jej unikatowy charakter, sprawiają, że nie sposób stworzyć identyczny przedmiot.

Źródło: UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

sobota, 01.08.2015 23:33
Jolu gratuluję wystawy!