komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

wtorek, 24 października 2017

Rafala, Marcina

Gmina Dzierżoniów: wizyta ukraińskich samorządowców

wtorek, 10.10.2017 16:20 , komentarze: 1 , odsłony: 355
kategorie artykułu:

Na terenie powiatu dzierżoniowskiego przez pierwszy tydzień października przebywała grupa samorządowców z obwodu czerniowieckiego Ukrainy. Celem ich wizyty było poznanie naszych doświadczeń i wymiana dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Ukraińcy zdecydowali się odwiedzić powiat dzierżoniowski ze względu na planowane w ich kraju reformy, m.in. w dziedzinie administracji publicznej.

W poniedziałek 2 października grupa gościła w dzierżoniowskim Urzędzie Miasta. Tam oficjalnie powitali ich Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski i Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski. Przybliżyli ukraińskim gościom najważniejsze informacje na temat naszego regionu, a także przedstawili nasze doświadczenia w zakresie współpracy międzynarodowej. Opowiedzieli również o kluczowych elementach reformy administracyjno-terytorialnej oraz o podstawach organizacji samorządu terytorialnego w Polsce. Następnie delegacja udała się na krótki spacer, podczas którego poznała najważniejsze zabytki Dzierżoniowa.

We wtorek delegacja z Ukrainy odwiedziła Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Tam wysłuchała prezentacji na temat zasad pracy Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych oraz najważniejszych zadań nałożonych na Starostwo Powiatowe.

W dalszej części swojej wizyty nasi goście udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie. Odwiedzili również siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Mościsku. Poznali tam strukturę organizacyjną i najważniejsze zadania jednostek.

Samorządowcy udali się również do Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku, gdzie dyskutowali o wdrażaniu zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

W czasie swojej wizyty grupa jeszcze kilkukrotnie odwiedzała dzierżoniowski Urząd Miasta, gdzie poznawała m.in. dobre praktyki Dzierżoniowa w zakresie konstruowania budżetu i administrowania finansami oraz zarządzania strategicznego. Ukraińscy goście wysłuchali również prezentacji na temat wsparcia przedsiębiorczości w ramach instrumentów Lokalnej Grupy Działania "Ślężanie" oraz na przykładzie działalności Funduszu Poręczeń Kredytowych Powiatu Dzierżoniowskiego. Następnie delegacja udała się do Urzędu Gminy Dzierżoniów, gdzie o promocji i rozwoju turystyki w gminie opowiedział im wójt Marek Chmielewski.

W programie wizyty były także odwiedziny w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie. Rozmawiano tam na temat organizacji kultury i wypoczynku mieszkańców miasta. Grupa odwiedziła również gospodarstwa agroturystyczne działające na terenie powiatu dzierżoniowskiego.

W piątek 6 października delegacja udała się do siedziby Wodociągów i Kanalizacji w Dzierżoniowie, a także do dzierżoniowskiej oczyszczalni ścieków i sortowni odpadów w Bielawie.

Na zakończenie wizyty podpisane zostało memorandum zakładające dalszą wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. W imieniu Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska swoje podpisy pod dokumentem złożyli zastępcy przewodniczącego organizacji Dariusza Kucharskiego: wójt Marek Chmielewski i Zastępca Burmistrza Bielawy Witold Runowicz.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację wizyty.

Wyjazd został zorganizowany w ramach unijnego programu "U-LEAD with Europe: Ukraine - Local Empowerment, Accountability and Development".

Źródło: UG Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

Po takiej wizycie PO znowu wygra wybory ...
wtorek, 10.10.2017 16:53 autor: oszukany wyborca PO
dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
2
poniedziałek, 23.10.2017 12:48
1
poniedziałek, 23.10.2017 12:38
poniedziałek, 23.10.2017 11:41
poniedziałek, 23.10.2017 11:15
poniedziałek, 23.10.2017 11:10
poniedziałek, 23.10.2017 11:08
poniedziałek, 23.10.2017 11:06
poniedziałek, 23.10.2017 10:54
poniedziałek, 23.10.2017 11:00
48
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Pracownia Ciast i Tortów
Pracownia Ciast i Tortów
Dzieciolandia
Dzieciolandia
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Szkoła Jazdy Jazda z Drozdem
Szkoła Jazdy Jazda z Drozdem
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Miral
Miral
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK