Jesień w Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie

środa, 25.11.2015 11:25 4135

W listopadzie też może być ciekawieco się działo w Gimnazjum nr 1
w Dzierżoniowie?

                •          

         W listopadzie oferta szkoły obfitowała w wiele atrakcji, uczniowie otrzymali możliwość przejawiania swej aktywności w różnych obszarach. Były nauka, zabawa, inicjatywa społeczna, sportowa rywalizacja, a także kolejne sukcesy. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń:

                •          

                Dbając o rozwój kompetencji społecznych oraz bezpieczne i przyjemne spędzanie wolnego czasu przez uczniów, nauczyciele „Jedynki” nie zapominają o nauce, a ich praca przynosi oczekiwane owoce:

  • 3 osoby zakwalifikowały się do etapu powiatowego zDolnego Ślązaka Gimnazjalisty:

- Zofia Świtalska – część humanistyczna
- Adam Grejnia – część matematyczno – fizyczna
- Zofia Świtalska – część językowa (j. angielski),

  • Antonina Olewińska zajęła III miejsce w Dolnośląskim Finale Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, przechodząc wcześniej kwalifikacje powiatowe w Pieszycach.

 

                •          

27.10.2015 r. w hali OSiR – u w Dzierżoniowie odbył się niezwykły turniej piłki ręcznej. Niezwykły dlatego, że wzięli w nim udział nie tylko uczniowie, ale również rodzice i nauczyciele – wszyscy przejęci, ogromnie zaangażowani, bawiący się wspólnie w duchu sportowej rywalizacji. Zmaganiom przyglądali się honorowy gość - zastępca burmistrza - pan Andrzej Bolisęga, dyrektorzy szkół podstawowych i Gimnazjum nr 1, grono pedagogiczne oraz rozemocjonowani kibice. Największą atrakcją turnieju był mecz - gimnazjaliści kontra nauczyciele i rodzice - zakończony remisem. Wszyscy zapowiedzieli, że chętnie powtórzą swój udział w tego typu imprezie za rok. Warto też zwrócić uwagę na wspaniałą postawę rodziców, którzy zechcieli poświęcić swój czas na promowanie bezpiecznego sportu. Dziękujemy gościom i uczestnikom za to miłe popołudnie.

 

                • ·         

Współczesny uczeń jest bardzo wymagający, dlatego nauczyciele w G 1 starają się urozmaicać ofertę edukacyjną tak, aby zajęcia były ciekawe i nie zawsze odbywały się w murach szkoły. Jedną z takich propozycji była nietypowa lekcja fizyki, która odbyła się 20.10.2015 r. w sali wykładowej Uniwersytetu Wrocławskiego, a dotyczyła właściwości materii. Zajęcia prowadził dr Zygmunt Mazur. Podczas wykładu demonstrowane były bardzo interesujące doświadczenia fizyczne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów.

                • ·         

1 listopada 2015 r. uczniowie G1 wraz z nauczycielami już po raz trzeci zbierali pieniądze na ratowanie polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich. Zbiórka zorganizowana została pod patronatem Studia Wschód (Telewizja Wrocław), gdzie Pani Grażyna Orłowska - Sondej prowadzi akcję Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. Pogoda sprzyjała, więc akcja rozpoczęła się rano, a zakończyła wieczorem. W kweście uczestniczyło ponad 40 młodych wolontariuszy, którzy mogli liczyć na wsparcie wielu odwiedzających dzierżoniowski cmentarz komunalny. Cieszymy się, że gimnazjaliści potrafią się zorganizować i bezinteresownie służyć innym.


                •           

W ramach realizacji programu rządowego „Razem przyjemniej i bezpieczniej w G1” odbyło się już kilka zajęć step aerobicu, w których biorą udział rodzice, uczniowie i nauczyciele.Uczestnicy przez 45 minut intensywnie ćwiczą na stepach, matach oraz przy użyciu hantli w rytm nowoczesnej muzyki. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu, w której nie mają znaczenia wiek czy umiejętności. Liczą się tylko dobra zabawa, integracja i sport.

22 października 2015 r. chętni uczniowie i rodzice klas integracyjnych uczestniczyli w dodatkowej ofercie edukacyjno-wychowawczej, jaką były zajęcia twórcze  pt. „Małe i duże formy płaskie i przestrzenne”. Celem zajęć było między innymi budowanie pozytywnych relacji społecznych,rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów, doskonalenie umiejętności komunikowania się,  integrowanie środowiska szkoły, w tymuczniów  z niepełnosprawnościami, kształtowanie postaw tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Tematem pierwszej części zajęć była kompozycja  półprzestrzenna - relief.  Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość pracy z  różnymi materiałami pozyskanymi z natury, z których wykonali  masę plastyczną. Różnorodność metod i form realizacji tematu zapewniły atrakcyjność i niepowtarzalność zajęć.