Jest tyl­ko je­den sposób nauki - pop­rzez działanie…

środa, 2.11.2016 15:16 3201

Każdy nowy rok szkolny to dla Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie kolejne wyzwania – czeka nas wiele niespodzianek, imprez, uroczystych dni a także cyklicznych wydarzeń tematycznych. Kilka z nich już za nami.

W dniach od 26.09.2016r. do 28.09.2016r. uczniowie klasy 2a i 2d, realizujący innowację pedagogiczną z zakresu biologii i chemii uczestniczyli w obozie naukowym w Toruniu. W czasie obozu młodzież brała udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii w Centrum „Małej Skali”. Natomiast w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” uczniowie samodzielnie mogli  eksperymentować, dotknąć każdego obiektu i zobaczyć najdłuższe wahadło Foucaulta w Polsce. Nasi wychowankowie odwiedzili także Planetarium, gdzie spoglądając na przesuwające się gwiazdy i inne obiekty niebieskie mogli odnieść wrażenie, że są  w samym centrum gwiezdnych mgławic.

Natomiast uczniowie klas pierwszych przyrodniczych 1a i 1f w październiku wzięli udział w terenowej lekcji biologii  w Arboretum  w Wojsławicach. Przechadzając się malowniczymi ścieżkami uczniowie mogli  zachwycać się kolorami i zapachami jesieni, a dzięki ciekawym opowieściom przewodnika, poznawać tajniki  i ciekawostki ze świata roślin.

Klasy 1c i 2c realizujący innowację pedagogiczną z zakresu matematyki i informatyki 15 września  miały okazję uczestniczyć w Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Instytucie Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie wzięli udział w wykładzie "Matematyka w twórczości Wacława Szpakowskiego" prof. Jacka Świątkowskiego, podczas którego poznali pojęcie fryzu i jego podziału ze względu na własności. Na wykładzie  "Czego dziś nie można nauczyć komputerów? " uczniowie poznali historię powstawania niektórych gier komputerowych i napotkanych problemów podczas ich tworzenia. Dużym entuzjazmem cieszył się pokaz „Bliskie spotkania ze sztuczna inteligencją”, w trakcie którego można było zobaczyć łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów informatyki.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły  19 -go września 105 uczniów klas pierwszych wzięli udział w XXI Festynie Archeologicznym w Biskupinie, pt. "Archeofashion week", organizowanym przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie festynu królowała moda, niczym na paryskich wybiegach odbywały się liczne pokazy sprzed tysięcy i setek lat. Pracownicy muzeum przedstawiali proces powstawania i zdobienia tkanin. Pokazano z czego wykonywane były dawniej kosmetyki do ozdoby i pielęgnacji ciała. W drodze do Biskupina młodzież zwiedziła Matkę Polskich Kościołów - Katedrę Gnieźnieńską, która była miejscem koronacji 5 królów Polski.

Natomiast wszyscy uczniowie klas trzecich wzięli udział w żywych lekcjach historii dotyczących zagłady narodu polskiego w czasie II wojny światowej. 3 i 5 października odbyły się prelekcje pracowników Muzeum Gross – Rosen w trakcie których uczniowie mięli okazję poznać historię obozu oraz poszerzyć wiedzę o losach naszego regionu, o tragicznej karcie naszych dziejów i martyrologii narodów w czasie II wojny światowej. Podsumowaniem były wyjazdy trzecioklasistów 10 i 13 października do Rogoźnicy, gdzie młodzież oddała hołd ofiarom nazizmu.