komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

wtorek, 27 czerwca 2017

Maryli, Wladyslawa

Ranking PERSPEKTYWY 2017 - sukces czy porażka naszych szkół?

środa, 11.1.2017 12:00 , komentarze: 47 , odsłony: 10372
kategorie artykułu:

10 stycznia poznaliśmy Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2017. Na wyniki rankingu co roku czekają dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół, gimnazjaliści i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a także organy prowadzące szkoły. 

Pod uwagę przy umieszczaniu liceum i technikum w zestawieniu brano trzy czynniki. Pierwszy z nich to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), drugi - wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.), a trzeci to sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych (30 proc.). Ponadto już po raz drugi w tej kategorii uwzględnione zostaną osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. 

Przy tworzeniu Rankingu Techników brano pod uwagę wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), matury z przedmiotów dodatkowych (25 proc.), a także wyniki z egzaminu zawodowego (30 proc.) i sukcesy w olimpiadach (20 proc.). 

W skład Kapituły Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 wchodzą tradycyjnie przedstawiciele trzech ważnych środowisk edukacyjnych:

  • przewodniczący komitetów głównych olimpiad przedmiotowych,
  • dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE), oraz
  • członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

W rankingu ogólnopolskim I LO w Dzierżoniowie zajęło 288 miejsce. W stawce zabrakło pozostałych liceów ogólnokształcących z naszego powiatu. W sumie pod lupę wzięto 500 szkół.

Na szczeblu ogólnopolskim wśród techników żadna szkoła z powiatu dzierżoniowskiego nie jest wymieniona.

Dla ułatwienia porównań szkół ponadgimnazjalnych w skali lokalnej i regionalnej, przygotowano także podrankingi wojewódzkie liceów i techników, które są wyciągami z rankingów ogólnopolskich. Będę one przydatne zarówno nauczycielom i władzom samorządowym, jak i rodzicom i uczniom wybierającym szkołę ponadgimnazjalną w swoim regionie zamieszkania.

Technikum Handlowe dzierżoniowskiego "Ekonomika" zajęło 34 miejsce w rankingu wojewódzkim (na 50 najlepszych Techników Dolnego Śląska).

W pięćdziesiątce najlepszych liców  ogólnokształcących w naszym województwie 20 miejsce przypadło I LO w Dzierżoniowie, a na 50 miejscu uplasowało się II LO w Dzierżoniowie, które pierwszy raz osiągnęło tak dobry wynik.

Powiat dzierżoniowski nie może czuć satysfakcji, ponieważ większość szkół nie znalazło się w zestawieniu Perspektyw 2017. Wciąż jest więc nad czym pracowac, by trafić do grona najlepszych.

 

 

Wasze komentarze

Jestem uczennica ,,Ekonomika" i to nie jest tak jak jest tutaj napisane :) w wojewodztwie jest 300 szkol technicznych i z tych 300 jest wybrane 50 najlepszych a w tych 50 najlepszych nasza jest na 34 miejsu :) wiec raczej jest to powod do dumy
czwartek, 12.01.2017 21:14 autor:

Jaki starosta i wybór dyrektorów takie szkoły, cóż zrobić, smutne...
czwartek, 12.01.2017 07:34 autor:

Dobrze, że tytuł i treść artykułu zostały poprawione
czwartek, 12.01.2017 16:43 autor:

Szanowni redaktorzy z Doby i reszta komentujących. Uprzejmie proszę o zadanie sobie trudu i przeanalizowanie rankingu Perspektywy z 2016 i 2015 roku. II LO pojawiło się tam po raz pierwszy. Znaczy to, że zanotowało progres i tym samym znalazło się w elitarnym gronie liceów dolnośląskich.
czwartek, 12.01.2017 04:13 autor:

2 lo 50 miejsce na 50 szkół jaaaaa.... pier.....
środa, 11.01.2017 13:10 autor:

Na 50 najlepszych
czwartek, 12.01.2017 06:20 autor:

Dalej ktos podwaza sens likwidacji gimnazjow? Poza nierobami nauczycielami oczywiscie.
środa, 11.01.2017 12:49 autor:

a co ma piernik do wiatraka?
środa, 11.01.2017 13:33 autor:

Ekonomik tak słabo? A gdzie te czasy gdy była to Szkoła elitarna, odeszli DOBRZY Nauczyciele ,którzy nauczyli i wymagali a tera co tam się dzieje tylko imprezy nauki prawie wcale.Gdzie nadzór skoro takie marne efekty.
środa, 11.01.2017 13:33 autor: zzz

W każdej szkole znajdą sie nauczyciele,którzy dają z siebie wszystko i tacy ,którzy nie nadają sie do tego zawodu.Ukłon tym,którym się chce za wszelką cenę i tym ,którzy oprócz nauczania starają się przekazać uczniom pozytywne wartości
środa, 11.01.2017 22:27 autor: dana

Dobra a tam wad nie było...
2 jest najlepsze bo ja tam chodzę
I mam wasze adresy IP hejterzy bo jestę hakerę
środa, 11.01.2017 22:00 autor: na dziewiata

Artykuł wydaje się tendencyjny i nierzetelny, a informacje zmanipulowane. Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że 2 LO jest na ostatnim miejscu w rankingu. A przecież tak nie jest! Owszem, uwzględniono w nim tylko 50 liceów z naszego województwa. Dlaczego? A co z pozostałymi szkołami? Przecież w województwie dolnośląskim jest ponad 300 szkół! I one też mają swoje sukcesy. Czyżby zaczęła się już ta coroczna walka o ucznia i nieco nieuczciwa i niesprawiedliwa nagonka na 2 LO? Ja wiem swoje, w tej chwili ta szkoła jest bezkonkurencyjna w naszym rejonie. I myślę, że każdy, kto jako uczeń (absolwent) czy rodzic miał bliższy kontakt z tą szkołą, wie, że to najlepsza szkoła w powiecie, która w ostatnich latach rozwinęła się na każdej płaszczyźnie, nie tylko dydaktycznej. Tam naprawdę bardzo dużo dobrego się dzieje za sprawą ambitnych i kreatywnych uczniów i dobrych nauczycieli. A rankingi, statystyki, zestawienia… cóż, były i będą, ale czy miarodajne i wiarygodne? Raczej nie.
środa, 11.01.2017 17:47 autor: absolwentka

Ból dupy ???
środa, 11.01.2017 20:16 autor:

jak można mieć dobre wyniki z nauczania skoro nauczyciel języka niemieckiego w liceum ocenia pracę napisaną przez rodowitego Niemca, który wykłada na Uniwersytecie mówi,że jest nie napisana poprawnie i poprawia co dobre na błędne. TO jak mają się nauczyć dzieci aby dobrze zadać matury itp????????
środa, 11.01.2017 19:35 autor: KRYS

Tak, tak to wszystko wina nauczycieli... A Wasze dzieci są bez skazy. Fajnie, że mają komórki, internet, telewizję, tylko szkoda, że zapominają po co chodzą do szkoły? Rodzice maja pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie, a później się dziwią albo udają głupich: moje dziecko, no niemożliwe, że mogło to zrobić. Dzisiejsza młodzież w większości bez ambicji, po co maja się uczyć jak i tak wyjada do Anglii, albo dostaną 500plus. W ogóle nie maja wpojonych zasad, elementarnej kultury, czasem i brak zasad i dobrego wychowania. Skaczą do nauczycieli jak koguty, a i rodzicom wchodzą na głowę. Zawsze Ci powiedzą: Pani nie ma prawa tego i tego, tylko szkoda, że pamiętając o swoich prawach już nie pamiętają o swoich obowiązkach.
środa, 11.01.2017 20:47 autor: ddz

Bielawskie LO które?
środa, 11.01.2017 19:14 autor:

Troszeczkę pachnie tu manipulacją: 1) nasi uczniowie w niczym nie ustępują innym studentom - będąc już na wyższych uczelniach. Czasami lepiej sobie radzą niż ci z tzw. renomowanych szkół (znam to z autopsji); 2) przekaz dot. 2 LO jest nieuczciwy. 2LO jest jedną z przodujących szkół naszego powiatu, a sugestia portalu – autora notatki, że jest najgorszą to zwykła nieuczciwość (chyba, że autor nie wie co pisze, ale wrażenie zostaje).
Kilka faktów dot. 2LO: zdawalność matur blisko 100%, są laureaci olimpiad przedmiotowych na szczeblu centralnym, laureaci różnych konkursów o szerokim zasięgu (można na stronie szkoły doczytać ), b.dobra atmosfera …
Może rozpoczęła się już kolejna odsłona kampanii związanej z naborem? Byłoby miło, gdyby kampania ta miała charakter pozytywny. Chwalmy się tym co dobre, a nie próbujmy obsmarować kogoś w nieuczciwy sposób. Życzę tego publicystom, nauczycielom, rodzicom, uczniom, urzędnikom … i komu się da 
środa, 11.01.2017 14:44 autor:

Z województwa wybrano 50 najlepszych szkół do których zaliczają się nasze dwa licea a autor nadaje swojemu artykułowi tytuł o słabo ocenionych szkołach! To troszkę dziwne. Czemu ma służyć ten artykuł?
środa, 11.01.2017 17:14 autor:

NAUCZYCIELE Z EKONOMIKA BEZ KWALIFIKACJI
środa, 11.01.2017 15:40 autor:

W tym samym rankingu na 50 miejsc w kraju są wymienione tylko (a może aż) 3 licea wrocławskie. Czy to znaczy , ze są złe i że nie ma innych szkół we Wrocławiu, tylko trzy? Nie, szkół jest dużżżżo więcej , ale nie załapały się do pierwszej 50. Z tego wynika, że lepiej być na miejscu 501, bo wtedy nikt Cię nie wymieni i nie będzie oczerniał, niż np. na 50, bo wyjdzie,że jesteś najgorszy choć jesteś lepszy od 451 innych szkół. I na tym polega wybiórcza manipulacja informacją. To chore!
środa, 11.01.2017 15:37 autor:

Kto głośniej krzyczy ten rządzi!? Najlepiej się oflagować zablokować mównice fotel marszałka i my tu mamy rację bo głośniej krzyczymy! Filmują nas jesteśmy sławni... A Nowa Ruda jaka "sławna". Niesiołowski - przypadek psychiatryczny to był przecież wspaniały mąż stanu... Robił co chciał włączał, wyłączał mikrofon krzyczał na posłów i wszystko ok - po prostu miodzio! Myślicie zdrajcy Narodu Polskiego że tak będzie w nieskończoność?!!! Będziecie odpowiadać karnie za wasze występki - bądźcie tego pewni !!!
środa, 11.01.2017 14:08 autor:

MANIPULOWANIE informacją aż bije po oczach. Pod luoę wzięto 500 szkół na TYSIĄCE w kraju, póżniej z tych 500 wyciągnięto 50. CHYBA Z KAPELUSZA królika. A ja pytam : czemu ma to służyć!
środa, 11.01.2017 13:46 autor: olo

a co ma piernik do wiatraka?
środa, 11.01.2017 13:33 autor:

Jak na taką prowincję to i tak dobry wynik LO w Dzierżoniowie.
środa, 11.01.2017 13:33 autor:

dzisiaj, 5 min temu
dzisiaj, 4 godz temu