komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

niedziela, 19 listopada 2017

Seweryny, Maksyma

"W promieniu 100 metrów wszystkie budynki wyleciałyby w powietrze"

środa, 8.11.2017 22:45 , komentarze: 84 , odsłony: 58282
kategorie artykułu:

Tuż po zakończeniu akcji na moście na ul. Sienkiewicza redakcja Doba.pl spotkała się z Dariuszem Kucharskim - burmistrzem Dzierżoniowa, rzecznikiem policji dzierżoniowskiej i właścicielem firmy budowlanej, która prowadzi remont wspomnianego obiektu.

CZYTAJ: 200 kg trotylu w moście w Dzierżoniowie!

                                Most na ul. Sienkiewicza w Dzierżoniowie, tuż po zakończeniu działań saperskich.

 - Przed godziną 11.00 w czasie odkrywania przyczółka od strony byłego hotelu "Polonia" natrafiliśmy na niewybuchy. Natychmiast kazałem przerwać prace i zawiadomiłem policję. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, jak się okazało, było 200 kg trotylu, czyli w promieniu 100 metrów wszystkie budynki wyleciałyby w powietrze. Trotyl był ulokowany około 80 cm w głąb ziemi w pasie jezdni. Akcja saperów była sprawnie przeprowadzona. Wszystko szczęśliwie przebiegło i 9 listopada wznawiamy robotę - mówi Doba.pl Stanisław Miazga, właściciel firmy budowlanej.

                                     Stanisław Miazga pokazuje, gdzie znajdował się trotyl.

Dla obecnych władz Dzierżoniowa, to była pierwsza kryzysowa sytuacja na tak dużą skalę. Pokazała ona rzeczywiste współdziałanie służb z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

                Dariusz Kucharski - burmistrz Dzierżoniowa tuż po zakończeniu akcji na moście na ul. Sienkiewicza

- Jesteśmy po akcji. Byłem przekonany, że niestety całą noc będziemy musieli trzymać ewakuowanych mieszkańców poza ich miejscem zamieszkania, ale sprawność wszystkich służb, które brały udział w tej akcji kryzysowej spowodowała, że o godzinie 22.00 udało się mieszkańcom udostępnić dostęp do ich domów - powiedział Doba.pl Dariusz Kucharski - burmistrz Dzierżoniowa dodając że: akcja była skomplikowana. Powołany został sztab kryzysowy, kilkadziesiąt osób od godziny 14.00 podejmowało szereg decyzji i działań związanych z ewakuacją mieszkańców, komunikacją, edukacją i przygotowaniem miejsc noclegowych. Wszyscy spisali się bardzo dobrze. Bardzo dziękuje tym osobom za zaangażowanie i pomoc.

Policja była formacją dominującą w całym tym zdarzeniu i to na jej "barkach" spoczywała odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców. Funkcjonariusze skutecznie zabezpieczyli teren oraz przeprowadzili szybko ewakuację mieszkańców.

- Tuż po godzinie 11.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie otrzymał zgłoszenie od pracowników dokonujących remontu mostu na ulicy Sienkiewicza, że znaleziono materiały pirotechniczne. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, automatycznie powiadomili inne służby ratunkowe a w Urzędzie Miasta został powołany sztab kryzysowy. Około godziny 15.00 Komendant Powiatowy Policji w Dzierżoniowie zarządził, że działania będą prowadzone w formie akcji policyjnej, co pozwoliło na wykorzystanie funkcjonariuszy z innych jednostek. Mogę powiedzieć, że poza policjantami z naszej jednostki i jednostek podległych, wykorzystano jeszcze 30 funkcjonariuszy z oddziałów prewencji z Wrocławia. Z informacji uzyskanej z patrolu saperskiego wiemy, że zabezpieczono 200 kg trotylu i był to trotyl niemiecki, była więc to pozostałość po II wojnie światowej. Cała akcja była skomplikowana. Wiązała się z ewakuacją 600 osób, które były zameldowane. Na terenie ewakuacji znajdowały się placówki oświatowe, instytucje i firmy prywatne. Minimalnie licząc to ponad 1500 osób musiało opuścić wyznaczony przez nas teren - podsumowuje całą akcję podkom. Marcin Ząbek, Oficer Prasowy, Komenda Powiatowa Policji w Dzierżoniowie

 

Wasze komentarze

Jaki Burmistrz taka akcja!!! Mega sprawna!!!! Brawo!!! Brawo!!!
czwartek, 09.11.2017 21:51 autor: R84

Prawdopodobieństwo wybuchu trotylu w tych warunkach było równe zeru.
czwartek, 09.11.2017 10:03 autor: Gabryśka

Pod koniec lat 60-siątych pod tym samym mostem powódż odsłoniła podłożone ładunki trotylu około 300 kg,były podłożone przy filarach mostu.Wezwani saperzy rozbroili i wywieżli niebezpiczny ładunek w ciągu 4-ech godz.,obyło się bez alarmów i całej paniki.Tak samo było z zaminowanym mostem na Batalionów Cłopskich.,obok młyna .przy remoncie ulic.asazybko i sprawnie saperzy usunęli znalezisko,bez żadnego rozgłosu i paniki,ale to było zdradzieckie wojsko a nie dobrej zmiany
czwartek, 09.11.2017 18:02 autor: świadek tamtych lat

Wypowiedzi co niektorych to jak niedorozwinietych, gdyby blacha sprawa byla nie byloby ewakuacji saperow.... Nie mowa tu o pedardach. A te tereny skrywaja wiele takich niespodzianek
piątek, 10.11.2017 00:08 autor: Madmax

Ewakuacji saperów? Nie ćpiej tyle.
piątek, 10.11.2017 19:52 autor: hahhahah

widzę że w moim pięknym mieście są sami eksperci od materiałów wybuchowych.Jak zwykle na necie wypowiadają się wypowiadają się buraki
czwartek, 09.11.2017 18:10 autor: koleś

Pięknym proszę Cię
piątek, 10.11.2017 15:22 autor:

A w ratuszu byly miliony znalezione i byla <CISZA?
piątek, 10.11.2017 00:41 autor: weteran

Czlowieku nic nie poleci nie bylo podlaczenia,czkali na rozkaz nie przyszedl!!!!
piątek, 10.11.2017 00:04 autor: sekretarz

CZlowieku po jest 2most wDZierzoniowie podminowany
czwartek, 09.11.2017 23:38 autor: zbowidowiec

Chyba od tej wódy Stasiu w głowie Ci się jeb.... w promieniu 100 metrów wszystko w powietrze mogło wyleciec:):):) i to mówi inżynier:)
czwartek, 09.11.2017 18:19 autor:

Na zdjeciu widac kamienice w ktorej mieszkalem.Od mostu biegnie mur,ktory byl budowany na poczatku lat 80-tych.Pracownicy budujacy ten mur znalezli w ziemi skrzynie z bronia i granatami.Most na ul.Batalionow Chlopskich (nieznam obecnej nazwy) byl rowniz zaminowany i przygotowany do wysadzenia.Most na ul.Sienkiewicza(kiedys Swierczewskiego) posiadal cztery zabytkowe metalowe latarnie,po dwie z kazdej strony.W dzisiejszych czasch juz ich nie ma,zostaly obciente.8 maja 1945 roku,czyli w dzien kapitulacji,Niemcy powiesili na nich czterech niemieckich dezerterow.
czwartek, 09.11.2017 21:58 autor: tran-ul.Swierczewskiego

Tylko w promieniu 100m? A gdzie tam! Cały powiat by wyleciał w powietrze
czwartek, 09.11.2017 00:36 autor:

Redakcja wprowadza ludzi w blad, to nie sa niewybuchy tylko niewypaly. Roznica jest zasadnicza. Ten trotyl nigdy nie byl wystrzelony wiec jest to niewypal. Prosze nie wprowadzac czytelnikow w blad.
czwartek, 09.11.2017 05:04 autor: Rafal Kowalik


Dobrze że mamy ogarnietych włodarzy. Policja stanęła na wysokości zadania ale nasi pożarnicy nie koniecznie. Szkoda że tam jest tyle nierobów którzy patrzą na własny interes a nie na służbę.
czwartek, 09.11.2017 19:48 autor:

Piękny był filmik z drona.
Szczegolnie widok Silesiany, coś pięknego i ta muzyka. .. miasto44 przychodzi na myśl.
czwartek, 09.11.2017 08:13 autor:

Teraz wszyscy będą to przeżywać pół roku...nic się nie stało to najważniejsze a takich "niespodzianek" jest pewnie o wiele więcej
czwartek, 09.11.2017 16:21 autor: Kopernika

100m *******enie o szopenie i to jeszcze z ust ex-perta od rozbiórek trotyl bądź znany pod innymi nazwami jak plastik c4 TNT to materiał wybuchowy do kruszenia ze stosunkowo małą falą uderzeniową ten most by roz*******ił po to go tam Niemcy zakopali a w tej starej ruderze obok wyleciały by tylko szyby. A akcja saperów poszła sprawnie bo trotyl bez zapalnika jest niebezpieczny jak ciastolina w rękach niemowlaka mogli się tym rzucać.
czwartek, 09.11.2017 14:51 autor: saper

Kucharski i jego lans na trotylu.
czwartek, 09.11.2017 13:25 autor:

Cale szczescie ze wszystko dobrze sie skonczylo...
czwartek, 09.11.2017 09:28 autor: ada

hahahah miazga to umie bajki opowiadac. zeby zdetonowac trotyl trzeba podlaczyc zapalnik. a budynki w promieniu 100 metrow najwyzej opsypalby gruz i kurz ...
czwartek, 09.11.2017 09:09 autor:

Zastanawiam się jak to możliwe, że niewybuchy znaleziono dopiero teraz. Most musiał zostać obłożony ładunkami tuż przed końcem II wojny. Później wielokrotnie remontowo nawierzchnię.... Dobrze, że to nigdy nie *******neło, bo wierzę że Niemcy swoją robotę, jak zwykle, wykonali perfekcyjnie.
czwartek, 09.11.2017 04:11 autor: Lav

Najważniejsze że zrobili co do nich należało. Nie wybuchło każdy wrócił do swojego domu a dzisiaj życie toczy się dalej i remont mostu też. Brawo za szybką akcje Panowie Saperzy.
czwartek, 09.11.2017 07:46 autor: Ixi

Trzeba przyznać ze akcja przeprowadzona perfekcyjnie . Naprawdę wielkie zaangażowanie władz miasta policji . Brawo bezpieczeństwo najważniejsze
czwartek, 09.11.2017 07:26 autor:

Akcja naprawdę była przeprowadzona bardzo sprawnie.
czwartek, 09.11.2017 07:08 autor: Mieszkaniec

Dziękuje saperom za szybkom akcje
czwartek, 09.11.2017 04:21 autor: Flondra

Wiele można powiedzieć o służbach naszych okolicznych i władzach. Natomiast dzisiaj wielki szacunek dla policjantów, strażaków, fachowców saperów i wszystkich zaangażowanych w tą akcję. Dobra robota, po prostu.
czwartek, 09.11.2017 02:01 autor: Mieszkaniec

dzisiaj, 9 godz temu
2