komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

środa, 22 listopada 2017

Cecylii, Wszemily

Zmiany w przeglądach samochodów

wtorek, 14.11.2017 14:00 , komentarze: 34 , odsłony: 9416
kategorie artykułu:

13 listopada weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady wykonywania okresowych przeglądów samochodów. Dwie najważniejsze zmiany są takie, że zapłacimy za przegląd z góry, zanim jeszcze diagnosta rozpocznie badanie auta. Ponadto dane o stanie naszego samochodu od razu trafią do systemu ewidencji pojazdów Cepik 2.0.  

- Kto ma sprawne i zadbane auto nie ma się o co martwić. Warto jednak przed przyjazdem samemu ocenić jego stan, żeby potem nie było pretensji, że pieniądze za usługę zapłacone a pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie ma. Wielu kierowców do tej pory myślało, że płacą za pozytywne załatwienia badania. Teraz ustawodawca jasno postawił sprawę, że płaci się za usługę samego badania a nie za jego rezultat – mówi wrocławski diagnosta ze stacji Na Niskich Łąkach.

To oznacza, że jeśli nasze auto nie przejdzie przeglądu pieniędzy nie odzyskamy. A jeśli nie palą się nam żarówki albo nie działa hamulec ręczny, mamy wycieki płynów, nie ma co liczyć na pozytywny wynik badań. Lepiej przed przyjazdem do stacji diagnostycznej to po prostu naprawić. 
Teraz bywało tak, że w samochodach były wykrywane usterki a kierowcy jechali do kolejnej stacji na zasadzie „a może się uda”. Po zmianie przepisów będzie to niemożliwe – tłumaczą diagnostycy.

Ponieważ dane o usterkach naszego auta od razu pojawią się w systemie ewidencji pojazdów i każdy kolejny diagnosta będzie miał do nich wgląd i pewnie sprawdzi je w pierwszej kolejności. Co istotne stawki za wykonywane badania pozostaną bez zmian. Przynajmniej w tym roku.

System Cepik 2.0 jest w tej chwili testowany. Po wprowadzeniu zmian stacje diagnostyczne będą wpisywać i aktualizować dane naszego auta już na starcie badania. Potem pojawi się w systemie jego wynik.

Czy system wytrzyma natężenie pracy?

Diagności mają wątpliwości, czy system wytrzyma te zmiany. – Zobaczymy też czy system wytrzyma tyle zapytań, korekt informacji o samochodach, bo będzie te sporomówi Błażej Kowalski, diagnosta i założyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Diagnostów Samochodowych. 
Ministerstwo Cyfryzacji, które odpowiada za wprowadzenie zmian w systemie zapewnia, że wszystko jest gotowe. 

Na razie to tylko zmiany dotyczą stacji diagnostycznych, ale już w grudniu szykujemy zmiany w systemie, które przydadzą się obywatelom. Będzie tam m.in. dostęp do rozszerzonej historii pojazdu oraz usługa „mój pojazd”, w której będziemy mieli dostęp do informacji o naszych pojazdach w systemie zapowiada Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

Listopadowe zmiany w kontroli pojazdów to pierwszy krok do większej rewolucji. Dyrektywy unijne obligują Polskę do całościowych zmian, które mają być wprowadzone najpóźniej do maja 2018 roku, zakładają m.in. że za przegląd po terminie zapłacimy dwa razy więcej. 

Źródło: Wrocław.pl 

 

Wasze komentarze

-jeżdżą bez prawka, jeżdżą bez ważnego OC, jeżdżą po pijaku, to będą jeździć bez przeglądów.
wtorek, 14.11.2017 20:44 autor:

dziś chciałam zrobić nowy dowód rejestracyjnym bo w starym brakło miejsca na kolejną pieczątkę z przeglądu .Pani mnie odesłała z kwitkiem by przyjść za dwa tygodnie bo jest nowy program i nie wszystko działa więc nie ma możliwości wyrobienia dokumentu pomimo ze dokument z przeglądu miałam na papierze przy czym dodała że koszt nowego dokumentu to 73 zł .A to moja wina ze takie dokumenty robią już raz przecież za dowód rejestracyjny płaciłam .Swoje odstałam i nic nie załatwiłam
czwartek, 16.11.2017 15:52 autor:

w niemcowni taki system działa od wieków, dlatego tak chętnie kupujemy "niemieckie używki"...czyż nie tak?...a możne teraz to my będziemy sprzedawać do nich! ;-)
czwartek, 16.11.2017 08:56 autor: ddz

Złom zostanie odsiany, przegląd kosztuje, naprawa kosztuje, ubezpieczenie kosztuje, paliwo kosztuje, pensji może zabraknąć.
środa, 15.11.2017 22:23 autor: Edek

Dajcie każdemu po 10tys pln to sobie kazdy kupi lepsze auto.
środa, 15.11.2017 21:47 autor: PRL

Brakuje kasy na 500 +,to kombinują !!!!!
środa, 15.11.2017 13:30 autor:

To nic nie da ,jak diagnosta będzie skakał to zarobi jednorazowo i tyle drugim razem nie przyjadę do niego.
środa, 15.11.2017 18:59 autor: pijaczka

Robiłem przegląd po nowemu-makabra.System się ciągle zawiesza.Kilka godzin trzeba zmarnować.Diagnosta większość czasu poświęca na wpisywanie do systemu
środa, 15.11.2017 17:10 autor: kierowca

Diagności dlaczego przepuszczacie samochody dymiące jak z komina

przerdzewiałe bez hamulców z światłami świecącymi w niebo
środa, 15.11.2017 16:53 autor: Kierowca

najlepsze jest to ,że za przegląd po terminie zapłacimy dwa razy więcej. Idźmy dalej niż Niemcy wprowadźmy czwartą płeć , bo że ślimak to ryba to już wszyscy w UE wiedzą. Wszystko co z Unii jest The Best.
środa, 15.11.2017 08:19 autor: ..

Jestem za tylko powinno być ze jeśli auto nie przejdzie przeglądu dostajemy przegląd na 7 dni i wciągu 7 dni naprawiamy usterkę wracamy i nie płacimy za kolejny przegląd. Bo zaraz się okaże ze 80% auto nie przejdzie przeglądu przez jakieś duperele typu zawieszka na lusterku albo jakiś odprysk na szybie....
środa, 15.11.2017 10:45 autor:

Podobno nie będzie się płacić drugi raz za cały przegląd tylko za sprawdzenie punktu w którym była usterka. Moim zdaniem powinni zacząć w pierwszej kolejności od dostosowania stacji diagnostycznych do wykonywania przeglądów bo wygląda to słabo.
przykład:
Jak diagnosta sprawdzi poprawność działania układu hamulcowego w samochodzie z napędem 4x4 i rolkami na jedna oś :)
środa, 15.11.2017 11:45 autor: ....

I dobrze wyposarzyc stacje w monitoring podlegajacy pod TDT i bedzie git
wtorek, 14.11.2017 19:48 autor: Obserwator

,,samemu sprawdzić ,przed przeglądem...,,Dobre sobie .To oznacza że wszyscy są fachowcami do samochodów.Może w takim razie przegląd sami sobie wystawimy.Idąc tym tokiem myślenia ,,idę do sklepu,biorę kiełbasę ,zjadam ją,nie smakuje mi, wiec nie płacę.
wtorek, 14.11.2017 22:44 autor: Mruuu

co zdjęcie :D
wtorek, 14.11.2017 20:57 autor: ..

Bardzo dobrze. Za dużo ludzi ma samochody. Trochę się przerzedzi
wtorek, 14.11.2017 19:02 autor:

TAK ŁBIE **** NY BARANIE PŁACISZ OD RAZU , DIAGNOSTA ZNAJDZIE POTEM USTERKE I MUSISZ OD NOWA PRZEGLAD , WIEC ****C TEN CHORY KRAJ , W CHU J A TO MY A NI NAS
wtorek, 14.11.2017 19:21 autor: PPZ

Brzydze sie biedą.
wtorek, 14.11.2017 20:29 autor:

Ha, Ha,ha