Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – blisko 1200 zgłoszeń w 8 miesięcy

piątek, 26.5.2017 12:15 2751 0

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest dla każdego. Dzierżoniowianie zgłaszają przede wszystkim spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowani. Tylko w maju odnotowano 189 takich zgłoszeń z czego 67 przypadków dotyczyło ruchu drogowego, a 122 prewencji. Mapa zagrożeń w powiecie dzierżoniowskim działa od 5 października 2016r i gdzie odnotowano dotychczas 1193 zgłoszenia.

Lista zdarzeń, które widoczne są w systemie, zawiera sytuacje bardzo uciążliwe społecznie. Są wśród nich akty wandalizmu, złe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, a nawet zła organizacja ruchu drogowego czy przekroczenie dozwolonej prędkości. W tej chwili katalog zawiera 25 kategorii zgłoszeń i jest systematycznie uzupełniany.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez powołanych koordynatorów. Policja ma dwa dni na przekazanie zgłoszenia do weryfikacji (najczęściej jednak jest to reakcja natychmiastowa lub tego samego dnia), a następnie 5 dni na weryfikację i podjecie konkretnych działań.   Znajduje to również swoje odzwierciedlenie na mapie. Alarmy mają trzy statusy: zielony (dodano), żółty (weryfikacja zgłoszenia), czerwony (potwierdzone). 

Narzędzie to pozwala na rzetelne i jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Dzięki temu policja może skuteczniej odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, wykorzystywać ich spostrzeżenia przy sporządzaniu analiz stanu bezpieczeństwa, a co za tym idzie - przy rozmieszczeniu patroli.

Tylko od 1 do 25 maja dzierżoniowska policja odnotowała 189 zgłoszeń. Wśród nich 67 dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym: 35 przekroczenia dozwolonej prędkości, 21 nieprawidłowego parkowania a 8 nieprawidłowego oznakowania dróg.  122 zgłoszenia dotyczyły służb prewencji. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w kategorii spożywanie alkoholu w miejscach publicznych: 91, żebractwo 11, akty wandalizmu, używanie środków odurzających 4, bezdomności 3 i tyle samo niszczenia zieleni. Blisko połowa zgłoszeń jest potwierdzana przez policję. W tej chwili 40 zgłoszeń jest w trakcie weryfikacji z czego 25 dotyczy prewencji, a 15 ruchu drogowego.

Od początku funkcjonowania map zagrożenia odnotowano 1193 zgłoszenia, z czego 582 dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a 611 bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Najczęstsze kategorii:

  • Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych: 338
  • Nieprawidłowe parkowanie: 291
  • Przekraczanie dozwolonej prędkości: 214
  • Żebractwo: 96
  • Używanie środków odurzających: 57
  • Akty wandalizmu: 50
  • Zła organizacja ruchu: 19

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową np. naszej jednostki http://www.dzierzoniow.policja.gov.pl/pl/ kliknąć na ikonkę map bezpieczeństwa, a następnie wybrać interesujący nas obszar. Mapy, oparte na danych geoportalu, są bardzo szczegółowe, można dzięki nim zlokalizować zjawisko co do konkretnej posesji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji czy zgłoszenia o przestępstwie lub wykroczeniu. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

KPP w Dzierżoniowie
Oficer Prasowy
podinsp. Mariusz Furgała

Dodaj komentarz

Komentarze (0)