Listopadowa Sesja Rady Miejskiej Bielawy

piątek, 27.11.2015 14:31 5641 9

25 listopada odbyła się Sesja Rady Miejskiej Bielawy, w trakcie której podsumowano wykorzystanie pozyskanych środków zewnętrznych dla rozwoju miasta. Gośćmi  środowych obrad byli: radna powiatu dzierżoniowskiego Irena Skibniewska-Kozak, dyrektorzy jednostek gminy i prezesi spółek oraz przedstawiciele Wspólnoty Samorządowej.

Podczas posiedzenia rada zapoznała się z informacją na temat funduszy otrzymanych przez Bielawę w latach 2007-2013 oraz z danymi w sprawie wniosków złożonych przez gminę w 2015 roku.

W minionych miesiącach opracowano wnioski o dofinansowanie ze środków zewnętrznych na:
- realizację projektu o nazwie „Budowa dróg gminnych prowadzących do zdegradowanych terenów położonych wokół zbiornika wody przemysłowej „Sudety” - etap I w obrębie ulicy Wysokiej w Bielawie”,
- budowę ronda w rejonie Placu Kościelnego,
- wykonanie II etapu przebudowy dróg w centrum miasta.

Radni zapoznali się również z przygotowaną przez Urząd Miejski Ofertą Inwestycyjną Miasta Bielawa, która ma wesprzeć starania władz Bielawy w działaniach na rzecz pozyskiwania zewnętrznych inwestorów.

W części uchwałodawczej obrad Rada Miejska zatwierdziła uchwały między innymi w sprawach: określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Bielawa, zmian w budżecie na 2015 rok, określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania przez Burmistrza Miasta udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego, a także harmonogramu Sesji Rady Miejskiej na 2016 rok.

Z powodów finansowych radni odrzucili uchwałę Wspólnoty Samorządowej w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych podmiotów oświatowych oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania. Projekt uchwały zakładał wzrost dotacji przekazywanej przez Gminę dla szkoły podstawowej prowadzonej przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.
Zdaniem większości radnych miasto nie może przekazywać większej dotacji wyłącznie dla jednej niepublicznej placówki oświatowej w gminie. Wzrost dotacji dla wspomnianej szkoły wiązałby się z koniecznością podwyższenia dotacji dla pozostałych placówek niepublicznych funkcjonujących w Bielawie. Takie działanie spowodowałoby wzrost wydatków bieżących miasta o kilkaset tysięcy złotych rocznie.

Jednocześnie Rada Miejska przyjęła uchwałę, która pozostawia stawkę dotacji przekazywanych przez gminę placówkom niepublicznym, na dotychczasowym poziomie. Stawka ta jest zgodna z ustawą o systemie oświaty.

Źródło: Urząd Miasta Bielawa

.......................................................................................................................................................................................................

                                      Wniosek o sprostowanie

W dniu dzisiejszym na stronie miasta Bielawa pod adresem http://www.bielawa.pl/index.php/pl/aktualnosci/wiadomosci/824-listopadowa-sesja-rady-miejskiej-bielawy a następnie na stronie ddz.doba.pl ukazał się wpis, który oceniam jako niedopuszczalny.  

Autor niezgodnie z prawdą opisuje konsekwencje przyjęcia obywatelskiego projektu uchwały:
"Wzrost dotacji dla wspomnianej szkoły wiązałby się z koniecznością podwyższenia dotacji dla pozostałych placówek niepublicznych funkcjonujących w Bielawie. Takie działanie spowodowałoby wzrost wydatków bieżących miasta o kilkaset tysięcy złotych rocznie".  

Stwierdzenie takie jest nieuprawnione, nie polega na prawdzie i nie znajduje poparcia w żadnych oficjalnych dokumentach. Dywagacje autora wpisu można skonfrontować z pismem MEN dołączonym do materiałów Wspólnoty Samorządowej, w którym wyraźnie wskazuje się różne rodzaje placówek oświatowych i nie ma ani słowa o tym, aby zabronione było różnicowanie dotacji przekazywanych np. dla szkół podstawowych i gimnazjów.  

Ponadto autor pisze o wzroście bieżących wydatków miasta o kilkaset tysięcy złotych rocznie, gdy tymczasem projektodawcy wykazali, że objęcie uchwałą także szkół PRYWATNYCH, skutkowałoby wzrostem zaledwie o ok. 150.000 zł rocznie. Takiego wniosku jednak nikt nie zgłaszał i bezsprzecznie taka sytuacja nie zaistniałaby po przyjęciu uchwały.

Należy także dodać, że podczas sesji w sprawie projektu uchwały nie zabrał głosu ŻADEN radny. Dlatego musi dziwić, że autor czyta w ich myślach i autorytatywnie stwierdza jakie jest zdanie większości radnych. Wreszcie stosując najlepsze techniki manipulacji wskazuje, że Rada Miasta przyjęła ostatecznie stawki zgodne z ustawą o systemie oświaty pomijając milczeniem, że propozycja Wspólnoty Samorządowej także była zgodna z ustawą o systemie oświaty.

Informacja w takim kształcie nie powinna się ostać na stronie Bielawy. Dlatego wnoszę o jej sprostowanie. Licząc na szybkie ukazanie się informacji zgodnej z prawdą wyrażam ubolewanie, że praktyki znane bielawianom w poprzedniej kadencji znajdują kontynuację w kadencji, która miała przynieść istotna zmianę w mieście.

Sławomir Waś

Foto.: UM Bielawa

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

niedziela, 29.11.2015 08:01
czekam aż zaczną się powoli wykańczać, ot do tego są...
sobota, 28.11.2015 21:06
A ja czekam kiedy solidaruchy z PO i PIS skoczą...
sobota, 28.11.2015 14:43
Dziwi mnie że prawicowy pan SW zaczyna działać jak pan...
Młodzi do władzy sobota, 28.11.2015 20:03
Bez SW nie byłoby Łyżwy. Ale wcale się nie zdziwię...
sobota, 28.11.2015 14:28
Tomuś jak tam fanklub za szybą?
czytelnik piątek, 27.11.2015 19:32
Z fejsbuka SW: osoba pisząca poniższe brednie jest mistrzem kłamstwa....
piątek, 27.11.2015 17:55
czekam na wpisy Mariuszka wiernego fana kukiza no i Staszka
piątek, 27.11.2015 18:51
Mariuszek już nie jest fanem Kukiza, on teraz kocha Jędrka
piątek, 27.11.2015 16:00
https://web.facebook.com/nieobywatelskab
ielawa/?ref=bookmarks