Młodzież Hufca Pracy na zajęciach w straży pożarnej

wtorek, 21.11.2017 11:24 513 0

Zastępca  Komendanta  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie  bryg. mgr inż. Bogdan Najdek  przedstawił młodzieży drugiego rocznika Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie zasady funkcjonowania straży  pożarnej, jej historię, podstawy prawne w oparciu o jakie funkcjonuje, formy kształcenia  i możliwości kształcenia w Polsce zawodowego strażaka,  podział pracy w jednostce i zakres działalności. Obszar tematyczny był  bardzo szeroki. Zostaliśmy poinformowani o zmianach prawa w związku z nadużywaniem numeru alarmowego. Kary mają odstraszać figlarzy.  W dalszej części spotkania przedstawiono film „Czad i Ogień - obudź czujność”.  Nasi uczniowie zostali poinformowani, że co trzeci pożar powstaje w naszych mieszkaniach – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. 70 % zgonów powoduje dym i toksyczne produkty spalania, m.in. tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór.

Zbliżają się święta, czas zdobienia naszych domów drzewkami, które zapalają się w kilka sekund i niszczą nasze domy. Zamiast radości zdobienia mamy tragedie.  Z przyjemności smutek, czasami dramat. W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 000  pożarów mieszkań,  512 osób poniosło śmierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu. Trafiliśmy na konkurs, w którym oczywiście dzięki zachęcie bryg. Bogdana Najdek bierzemy udział. Nagrodą są czujniki dymu. Daliśmy sobie szansę. Wypełniając ankietę, w której mieliśmy podać numery do poszczególnych służb ratunkowych. Czekamy na szczęśliwy los i nagrody. A naszym życzliwym Strażakom z okazji dzisiejszego Święta Życzliwości dziękujemy , że zawsze na Was  możemy liczyć cały rok!


Spotkanie nasze było jednym z wielu spotkań ze służbami ratunkowymi w związku z realizowanym programem „Wiem, więc jestem bezpieczny” i miało ma celu poszerzyć wiedzę naszych uczestników jak postępować w przypadku zagrożeń i niebezpieczeństw. Klęski żywiołowe, w tym pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień jest dobry, ale zarazem straszny, łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje  zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. A przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych. Wiedza jest bezcenna.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)