komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

sobota, 23 września 2017

Tekli, Boguslawa

Nasze kulinarne dziedzictwo – od tradycji do współczesności

wtorek, 12.9.2017 11:40 , komentarze: 0 , odsłony: 1176
kategorie artykułu:

Powiat dzierżoniowski, w tym szczególnie Bielawa, doczekał się dwóch cennych, pionierskich publikacji z dziejów gastronomii od XIX wieku do 1945 roku autorstwa dr. Rafała Brzezińskiego: Gospody u stóp Gór Sowich. Studia z dziejów gastronomii Bielawy do 1945 roku (2006) oraz O karczmach, zajazdach, gospodach.... Lokale gastronomiczne i noclegowe oraz ludzie z nimi związani w powiecie dzierżoniowskim przed rokiem 1945 (2012). Książki te dostarczają czytelnikom wiedzę historyczną, a lokalnym producentom żywności także twórczych inspiracji kulinarnych. Autor, opierając się na olbrzymim materiale badawczym – literaturze, materiałach archiwalnych, wspomnieniach drukowanych w gazetach dawnych mieszkańców regionu czy wreszcie na licznych wywiadach – stworzył imponujące, dbające o szczegóły książki o lokalach gastronomicznych i noclegowych na terenie dolnośląskiego mikroregionu Gór Sowich. Znajdujemy w tych publikacjach informacje o lokalizacji i architekturze gospód, opis ich działalności (dużo bardziej różnorodnej, niż nam się może dzisiaj wydawać), o menu, a także o ludziach, którzy je prowadzili. Gospody miały zróżnicowaną ofertę dostosowaną do potrzeb i możliwości finansowych klientów.

Wyżej wymienione pozycje książkowe dokumentują tradycje kulinarne regionu sowiogórskiego, a w szczególności wysoką rangę golonki wieprzowej w tradycyjnym jadłospisie lokalnym. Margarete Urban (z domu Weighardt), która sama, od śmierci męża w 1922 r., zajmowała się swoją dzierżoniowską gospodą "Deutscher Kaiser" (Niemiecki Cesarz) przy Trenkstraße 30 (Dzierżoniów, ul. Ignacego Krasickiego 11), osobiście przyrządzała jedzenie, a jej specjalnością stała się golonka, która doczekała się nawet własnej nazwy: "Deutscher-Kaiser-Eisbein" (golonka niemieckiego cesarza). Jak wspominają bywalcy tej gospody, golonka ta "swoją zawsze jednakową jakością i stałą ceną zdobyła markę i nazwę w mieście i w powiecie".

Z tradycji kulinarnych poprzednich pokoleń korzystamy również i dzisiaj. Według opisu doznań wizualnych i smakowych słynnej przedwojennej golonki można było ustalić tradycyjne parametry dla współczesnego produktu Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Jerzy Gawrycki z Bielawy. Aktualnie „Golonka sowiogórska z pieca” produkowana przez naszą firmę gości na licznych stołach domów i lokali gastronomicznych w naszym regionie i często stawiana jest na stołach jako oryginalny produkt lokalny. Prezentowany produkt pod nazwą „Golonka sowiogórska z pieca” to starannie odkrojona połowa tylnej golonki wieprzowej. Porcja kulinarna waży około 400 gram. Golonka posiada nieuszkodzoną skórę oraz wystające ponad element dwie kosteczki. Dodatkowo golonka przekuta jest patyczkiem bambusowym. W podawanej na ciepło golonce wyczuwamy dominującą nutę kminku i czosnku. Zastosowane w recepturze przyprawy i mięso nie barwią mięsa ani skóry. Charakterystyczny kolor skórki i mięsa uzyskany jest w trakcie zapiekania z dodatkiem mgiełki z cukru i aromatów. 

„Golonka sowiogórska z pieca” jako produkt kulinarny 2 września 2017 r. we Wrocławiu zdobył I nagrodę w konkursie: „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki regionów” zorganizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Związek Województw RP i Dolnośląską Izbę Rolniczą. Zespół ekspertów oceniający golonkę przyznał wysokie noty wierząc tym samym, że na stałe wpisze się do menu regionu Gór Sowich i podtrzyma blisko 100 letnią tradycję jej serwowania w naszym powiecie.

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 11 godz temu
wczoraj, 13 godz temu
wczoraj, 16 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
piątek, 22.9.2017 00:15
czwartek, 21.9.2017 12:43
czwartek, 21.9.2017 11:00
czwartek, 21.9.2017 12:26
czwartek, 21.9.2017 11:15
3
czwartek, 21.9.2017 10:40
1
czwartek, 21.9.2017 10:15
Miral
Miral
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szkoła Jazdy Jazda z Drozdem
Szkoła Jazdy Jazda z Drozdem
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Dzieciolandia
Dzieciolandia
Dywany Dzierżoniów
Dywany Dzierżoniów
Mati Autogaz
Mati Autogaz