Nie samą nauką żyje się w Gimnazjum nr 2 w Bielawie

czwartek, 10.12.2015 15:03 7204

Uczniowie naszego gimnazjum poza osiągnięciami przedmiotowymi zdobywają laury w różnych nietypowych konkursach pozaprzedmiotowych, w których mogą zaprezentować  swoje zdolności.

26 listopada w Zespole Szkół Społecznych odbył się III Powiatowy Konkurs Kaligraficzny. Zadanie, które organizatorzy przygotowali dla uczniów powiatowych szkól podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych polegało na wykaligrafowaniu wierszy Juliana Tuwima. Uczestnicy mieli godzinę na zaprezentowanie swoich nietypowych w dzisiejszym świecie umiejętności pięknego odręcznego pisania. Miło nam poinformować, że w kategorii gimnazjów I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Aleksandra Jakubowska

Ola poza bardzo wysokimi osiągnięciami w nauce przejawia uzdolnienia w wielu innych dziedzinach. Od trzech lat z powodzeniem uczy się języka japońskiego, a ogromną przyjemność sprawia jej dbałość o estetykę szkolnych zeszytów, w których szczególne miejsce zajmują rysunki – poniżej skan jednego z wielu rysunków z zeszytu do biologii, a na nim obraz serca człowieka. 

Także 26 listopada w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia  Zawodowego w Bielawie odbył się Konkurs Języka Zawodowego (Język + Zawód = Przyszłość). W konkursie wzięło udział pięć gimnazjów powiatu dzierżoniowskiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie Jan Migut, Bartosz Morasz i Łukasz Noszczak. Organizatorzy przygotowali nietypowe zadania, które łączyły wiedzę z przedmiotów niewystępujących razem w praktyce szkolnej, mianowicie informatyki i języka angielskiego. W pierwszej części konkursu uczniowie rozwiązywali anglojęzyczny test ze słuchu dotyczący zagadnień informatycznych. W kolejnej części zawodnicy wykazywali się znajomością nazw części składowych komputera w języku angielskim oraz pojęć związanych z Internetem. Drużyna G2 zajęła I miejsce. Gratulujemy!

Chłopcy nieprzypadkowo zostali wytypowani do udziału w konkursie. Cała trójka od lat interesuje się szeroko pojętą informatyką. Uczniowie zgłębiają wiedzę i umiejętności dotyczące: technicznych aspektów sprzętu komputerowego, grafiki komputerowej oraz programowania. Jeden z nich Jan Migut (w sieci jako CWFX) jest youtuberem prowadzącym w sieci kanał, na którym umieszcza filmiki ukazujące proces tworzenia grafiki komputerowej (zrzut ekranu z kanału poniżej). Jak się okazuje, przy tego typu zainteresowaniach nie bez znaczenia jest dobra znajomość języka angielskiego. Jak mówią chłopcy: najnowsze artykuły poświęcone zagadnieniom informatycznym są dostępne wyłącznie w języku angielskim, zatem by być na bieżąco, trzeba tłumaczyć je samodzielnie. Chłopcy niejednokrotnie motywowali tym samym swoich nauczycieli do uzupełniania swojej wiedzy o interesujące ich zagadnienia. W tej sytuacji właściwym wydaje się powiedzenie: Uczeń przerósł mistrza.