Polsko-gruzińskie wspomnienia wojenne w Dzierżoniowie

poniedziałek, 27.4.2015 13:43 1832 0

Kolejny projekt eTwinningu w dzierżoniowskiej SP 9 to nowe wyzwania i ciekawe doświadczenia dla uczniów. Jednym z etapów trwającego projektu „Through History to Present Day” realizowanego ze szkołą gruzińską nr 207 Public School w Tbilisi było spotkanie z Jarosławem Kresą, autorem książki „Tewzadze – gruziński obrońca Warszawy”.

 

Odbyło się ono 21 kwietnia. Uczniowie klas 6a i 6c wysłuchali historii Waleriana Tewzadze na tle historii Gruzji i Polski. Po wojnie obrońca Warszawy przyjechał do Dzierżoniowa pod przybranym nazwiskiem Walery Krzyżanowski. W latach 1960-63 był prezesem dzierżoniowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uczniowie poznali przyczyny, dla których nasz bohater ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem i nie utrzymywał kontaktów z rodziną w Gruzji.

Spotkanie było jednym z etapów realizowanego przez SP9 projektu eTwinning „Through History to Present Day”. Celem partnerstwa ze szkołą w Tbilisi jest poznanie historii Gruzji i Polski , bogactwa kulturowego i przyrodniczego oby dwóch krajów oraz poznanie podstawowych zwrotów w naszych, jakże innych językach.

Pomysł na realizację projektu powstał na bazie historii gruzińskich oficerów kontraktowych walczących w obronie Polski podczas II wojny światowej. Dla polskich uczniów szczególnie ważna jest historia Waleriana Tewzadze, mieszkańca Dzierżoniowa, który dopiero w testamencie ujawnił swoją narodowość i prawdziwe nazwisko.

Szkoła partnerska w Tbilisi również spotyka się z ludźmi zajmującymi się tym zapomnianym przez lata tematem, gdyż w czasach komunizmu nie wolno było tam mówić o gruzińskich oficerach kontraktowych w wojsku polskim.

Uczniowie wykonują prezentacje multimedialne o historii gruzińskich oficerów kontraktowych w Polsce, o obiektach w Gruzji i w Polsce znajdujących się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, uczą się podstawowych zwrotów w języku kraju szkoły partnerskiej oraz poznają się poprzez wymianę listów, wideospotkania i grupę na Facebooku. Wypracowane materiały znajdują się na blogu.

Koordynatorkami projektu są Anna Szczepaniak i Barbara Walczak.

Źródło: UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)