PSZOK – bezpłatny i ekologiczny sposób na odpady [WIDEO]

poniedziałek, 6.11.2017 09:41 1367 0

Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych czyli popularny PSZOK, to miejsce, w którym mieszkańcy mogą bezpłatnie pozostawiać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny. PSZOK świadczy usługi w ramach opłaty, którą miasto systematycznie pobiera od mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Można w nim pozostawić między innymi: odpady zielone, budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, meble, sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz przeterminowane leki i chemikalia. W Bielawie PSZOK znajduje się przy ulicy Ceglanej 2, w pobliżu stacji paliw MOYA. Najważniejszym efektem funkcjonowania PSZOK-u jest ograniczenie powstawania na terenie miasta i na jego obrzeżach dzikich wysypisk, czyli miejsc, w których nielegalnie składowane są odpady.

W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych świadczy usługi polegające na przyjmowaniu od właścicieli nieruchomości następujących rodzajów odpadów komunalnych:

1) papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła, metali i opakowań wielomateriałowych oraz odzieży i tekstyliów – w każdej ilości;
2) zużytego  sprzętu elektrycznego i elektronicznego – w każdej ilości;
3) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych – w każdej ilości;
4) odpadów budowlanych i rozbiórkowych – w ilości do 50 kg/ miesiąc/ lokal;
5) zużytych opon – w każdej ilości;
6) chemikaliów, w tym: resztki farb, lakierów, klejów, żywic, środków do konserwacji i ochrony drewna, rozpuszczalniki, środki czyszczące, substancje do wywabiania plam, zbiorniki po aerozolach, pozostałości po domowych środkach do dezynfekcji i dezynsekcji, środki ochrony roślin, opakowania po chemikaliach – w każdej ilości;
7) odpadów ulegających biodegradacji z wyłączeniem odpadów zielonych – w każdej ilości;
8) odpadów zielonych – w ilości do 60 kg/miesiąc/nieruchomość;
9) inne odpadów niebezpiecznych powstających na nieruchomościach, na których zamieszkują mieszkańcy, w szczególności: a) lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, w tym świetlówki, termometry, przełączniki; b) zużyte baterie i akumulatory; c) zużyte kartridże i tonery – w każdej ilości.

Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych świadczy usługi:

1) w okresie od 1 kwietnia do 31 października, w środy od godziny 12:00 do godziny 20:00 oraz w soboty od godziny 8:00 do godziny 16:00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy;
2) w okresie od 1listopada do 31 marca, w środy od godziny 12:00 do godziny 18:00 oraz w soboty od godziny 8:00 do godziny 16:00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
3. Właściciele nieruchomości samodzielnie dostarczają do punktu selektywnego zbierania odpadów, odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
4. Przekazywane odpady muszą być posegregowane i wolne od innych zanieczyszczeń, a przekazujący odpady musi umieścić odpady w miejscu lub w pojemniku wskazanym przez pracownika obsługującego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych
5. Pracownik punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych może odmówić przyjęcia odpadów jeżeli stwierdzi, iż powstały one w wyniku procesów produkcyjnych z działalności gospodarczej.

Źródło: UM Bielawa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)