Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach na wycieczkach w ramach projektu

środa, 24.5.2017 10:50 967 0

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach na wycieczkach w ramach projektu.

Uczniowie z Łagiewnik uczestniczyli w bieżącym roku szkolnym w zajęciach wyrównawczych z matematyki oraz w zajęciach dodatkowych rozwijających zainteresowania przyrodnicze w ramach projektu „ Szkoła na telemoście – szansą na rozwój kompetencji kluczowych uczniów w powiecie dzierżoniowskim”. Projekt ten przeprowadzony był w ramach Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nauczyciele prowadzący zajęcia zorganizowali w marcu b.r. dla wszystkich uczestników projektu wyjazd do Wrocławskiego Humanitarium. Jest to centrum naukowe dla dzieci i młodzieży, które świetnie łączy edukację z zabawą. Wyposażone jest w interaktywne eksponaty i stanowiska służące do prowadzenia obserwacji zjawisk przyrodniczych. W trakcie zwiedzania uczniowie mogli nie tylko oglądać i podziwiać zgromadzone urządzenia i przyrządy, ale również samodzielnie je uruchamiać i badać sposób działania. Duże zainteresowanie przykuwały makiety prezentujące odnawialne źródła energii, uruchamiane przy pomocy światła, które można było skierować na odpowiednie elementy makiety. Samodzielnie można było również uruchomić model elektrowni pływowej. Wrażenie robiły eksponaty i przyrządy do prezentacji zjawisk i złudzeń optycznych. W pochyłym pokoju każdy mógł doświadczyć działania siły grawitacji. Dużym zainteresowaniem cieszył się także labirynt, z którego niełatwo było znaleźć wyjście. Prawa fizyczne można było sprawdzić uruchamiając ogromną kołyskę Newtona, modele pomp oraz urządzeń mechanicznych. Uczniowie próbowali także rozwiązywać rożnego rodzaju łamigłówki logiczno – matematyczne. Ogromne wrażenie robiła tęcza wykonana z kolorowych sznurków, w którą można było wejść, tracąc na chwilę orientację w przestrzeni. Po wyjściu chętni mogli zakupić ciekawe gry i modele pogłębiające wiedzę matematyczno- przyrodniczą w sklepiku „Od smyka do matematyka”.

W maju na zakończenie projektu uczniowie udali się na dwudniową wycieczkę w Jurę Krakowsko – Częstochowską. Pierwszym punktem wyjazdu był Ogrodzieniec. Duże wrażenie na wszystkich wywarły ruiny ogromnego zamczyska. Przewodnik opowiadał o zamku, Szlaku Orlich Gniazd i wojnach, które toczyli polscy władcy. Kolejnym punktem był Park Doświadczeń Fizycznych. Dzięki specjalnie skonstruowanym maszynom każdy mógł „namacalnie” doświadczyć tego, czego uczył się na lekcjach fizyki w szkole. Po południu po zakwaterowaniu pilot zorganizował różnorakie atrakcje. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy ogniskiem. Następnego dnia zatrzymaliśmy się w Planetarium Śląskim im. M. Kopernika w Chorzowie. Obiekt wyposażony jest w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Na półkolistym ekranie odtwarzany jest wygląd nieba w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Nasi uczniowie uczestniczyli w dwóch seansach-lekcjach. Dzięki ruchomym projektorom Słońca, Księżyca i planet zobaczyli Ziemię w Układzie Słonecznym, wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i jej sąsiedztwie. Poznali konsekwencje ruchu obiegowego - zmiany oświetlenia Ziemi w różnych szerokościach geograficznych. Było naprawdę interesująco.

Wycieczki dostarczyły wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń. Uczniowie wracali bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi o ciekawe doświadczenia, które pomogły im zrozumieć otaczający świat.

Iwona Mościcka i Maria Lenarczyk

Źródło: Moja Gmina Łagiewniki

Dodaj komentarz

Komentarze (0)