Uroczystość 70-lecia oraz nadania sztandaru Szkole Podstawowej w Piławie Dolnej

wtorek, 24.11.2015 19:00 9240

20 listopada 2015 r. odbyła się uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej. Data ta nie była przypadkowa, gdyż w tym roku szkoła obchodzi również jubileusz 70-lecia.

Przed uroczystą Mszą Świętą Małgorzata Siwiec – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piławie Dolnej - powitała zebranych gości: Dolnośląskiego Wicekuratora Oświaty – Danutę Leśniewską, Przewodniczącego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego – Mariana Kowala, Radnego Powiatu Dzierżniowskiego – Krzysztofa Twardaka, Władze Gminy Dzierżoniów z Wójtem Markiem Chmielewskim na czele, Zastępcę Wójta Gminy Dzierżoniów – Jolantę Zarzekę, Sekretarza Gminy Dzierżniów – Ryszarda Brzeskiego, skarbnika Gminy Dzierżoniów Agnieszkę Hul, Radnych Gminy Dzierżoniów: Grażynę Ziernik, Przemysława Przybyszewskiego, Piotra Śliwę, przedstawicieli służb mundurowych wspierających pracę placówki - Komendanta PPSP Marka Hajduka, Dyrektora Aresztu Śledczego – Ireneusza Placetego oraz Kierownika OZ Aresztu Śledczego w Piławie Dolnej – Stanisława Horożanieckiego, byłych dyrektorów SP w Piławie Dolnej: Janinę Mazur i Zygmunta Klamkę, emerytowanych nauczycieli: Marię Chudek, Krystynę Sochalską, Krystynę Chrzan, Stefanię Dziagacz, Janinę Izdebską, dyrektorów placówek oświatowych z terenu Gminy Dzierżoniów: Dorotę Furtak, Elżbietę Kędzierską - Dydo, Jolantę Stawarz, Urszulę Zając, dyrektora Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Bajeczne Wzgórza” w Dobrocinie - Katarzynę Kowalską, dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów - Justynę Kaczorowską, Kierownika GOPS Gminy Dzierżoniów - Elżbietę Rudnicką, kierowników referatów Urzędu Gminy w Dzierżoniowie: Bożenę Pompę i Adama Wolniaka, emerytowanego pracownika UG – Józefa Idziego, Prezesa ZNP Gminy Dzierżoniów – Marię Głód, Przewodniczącą NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Kazimierę Sygulską, Annę Szywałę - Prezesa Firmy Szkoleniowo - Doradczej w Świdnicy, Jana Kowalczuka - prezesa OSP w Piławie Dolnej, prezesów Stowarzyszenia „Piława Dolna” – Teodorę Skutnik, Stowarzyszenia „Roztocznik - wspólna przyszłość” Agatę Dziedzic - Nowak, sołtysa wsi Piława Dolna - Adama Bulka, przedstawiciela Kompanii Górniczej Sp. z oo. w Kielcach, fundatorów sztandaru, uczniów, rodziców, absolwentów Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej oraz wszystkich sympatyków placówki.

Msza święta rozpoczęła o godzinie 10:00. Odprawił ją ksiądz proboszcz – Leszek Baranowski (w asyście pocztów sztandarowych: Gminy Dzierżoniów, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, Gimnazjum Gminnego im. ks. Jana Melca i Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej). W trakcie homilii ks. Leszek Baranowski wskazał na ponadczasowe znaczenie twórczości naszego Patrona, dla którego uśmiech dziecka, był wartością nadrzędną. Ksiądz proboszcz przypomniał słowa Kornela Makuszyńskiego „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu...”, które to doskonale oddają ducha całej twórczości pisarza. Następnie odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru, po którym Pani Dyrektor przekazała go na ręce pocztu sztandarowego uczniów.

Po Mszy świętej zaproszeni goście, emerytowani pracownicy placówki, absolwenci, rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli możliwość obejrzenia kronik szkolnych i „Monografii Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Piławie Dolnej” (opracowanej przez nauczycielkę Iwonę Chorążyczewską), dokonania wpisów do księgi pamiątkowej oraz spaceru po korytarzach i klasach szkolnych.

W drugiej część uroczystości po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odśpiewano hymn państwowy. Następnie Pani Dyrektor – Małgorzata Siwiec – przedstawiła rys historyczny szkoły, działania podejmowane na rzecz polepszania bazy dydaktycznej placówki oraz sukcesy uczniów.

Po wystąpieniu dyrektora nastąpiło odczytanie tekstu Uchwały Rady Pedagogicznej w sprawie nadania sztandaru. Kolejną częścią uroczystości było symboliczne przybicie gwoździ do sztandaru przez jego fundatorów.

Po tym nastąpiła oficjalna prezentacja sztandaru oraz ślubowanie na sztandar uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły. Tekst ślubowania odczytał Pan Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów. Słowa Patrona „Niech moje książki cieszą dzieci” były mottem kolejnej części uroczystości – programu artystycznego i pasowania na ucznia – przygotowanej przez uczniów klasy pierwszej i wychowawczynię - Elżbietę Biernacką.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Siwiec podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła gości na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie „Piława Dolna”, a uczniów na słodki poczęstunek – jubileuszowe torty - ufundowane przez Radę Rodziców.

Chwile te były doskonałą okazją do rozmów i wspomnień. Wszyscy goście otrzymali na pamiątkę monografię szkoły na płycie CD i drobny upominek.

O polskiej szkole w Piławie Dolnej słów kilka....

30 października 1945 roku w Piławie Dolnej rozbrzmiał pierwszy dzwonek, dzwonek w polskiej szkole…

Zaraz po wojnie w placówce pracowało tylko dwóch nauczycieli, a naukę w szkole rozpoczęło 50 uczniów, rok później było ich już 2 razy więcej. Do szkoły uczęszczały dzieci z kilku regionów Polski centralnej, z Rumunii oraz repatriantów zza Buga.

Szkoła początkowo mieściła się w dwóch budynkach oddalonych od siebie około dwóch kilometrów, trzeci budynek przeznaczono na potrzeby szkoły w roku 1946. Posiadała bardzo ubogie zaplecze dydaktyczne, ale sukcesywnie doposażano ją.

W 1946 roku powstała pierwsza drużyna harcerska, Spółdzielnia Uczniowska, Szkolne Koło PCK oraz Szkolna Kasa Oszczędności. W tym samym roku uczniowie przedstawili dożynkowy program artystyczny dla uczestników Kursu o Ziemiach Odzyskanych - nauczycieli i profesorów krakowskich uczelni.

16 listopada 1947 r. placówka otrzymała sztandar, o którym słuch zaginął na ponad 50 lat. W kwietniu 2003 r. został on odnaleziony na wieży miejscowego kościoła i przekazany przez ówczesnego Proboszcza Parafii Ks. Edwarda Rostkowskiego. Obecnie stanowi cenną pamiątkę.

W roku 1960 oddano do użytku obecny budynek. Niestety jego stan pozostawiał wiele do życzenia - nie było sanitariatów, bieżącej wody, wadliwie wykonano dach i podłogi. Dopiero w roku 1983 wykonano centralne ogrzewanie, a rok później urządzono sanitariaty.

W zależności od liczebności uczniów placówka posiadała średnio 11-12 oddziałów, tylu samo nauczycieli. Rekordowym, jeżeli chodzi o ilość uczniów, był rok 1970 - do szkoły uczęszczało wówczas 330 uczniów.

Pierwsi absolwenci opuścili mury szkoły w r. szk. 1950/51. Najwięcej absolwentów, bo aż 50 było w roku szkolnym 1967/ 68. Do dnia dzisiejszego „piławską podstawówkę” ukończyło 1659 uczniów.

Wielu z nich – to znane i cenione osoby, takie jak prof. dr hab. Ojciec Jacek Salij, doktor Piotr Mozolewski - chirurg, który pracował w Trzebnicy czy dzierżoniowski okulista Pan Bogusław Listwan.

Lata 90-te i późniejsze to przede wszystkim czas podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli, reformy szkolnictwa i stałe polepszanie bazy materialnej. W roku 1993 oddano do użytku salę gimnastyczną, którą gruntownie wyremontowano w roku 2010 oraz wybudowano kompleks boisk sportowych „Orlik”.

Od roku 2000 do szkoły uczęszczają dzieci ze zlikwidowanych szkół w Dobrocinie i Roztoczniku, a od roku 2001 weszła w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Kadra ustawicznie dokształca się, czego wynikiem jest to, że w dniu dzisiejszym 100% nauczycieli naszej placówki posiada odpowiednie kwalifikacje do nauczania poszczególnych przedmiotów. Nauczyciele zdobywają również kolejne stopnie awansu zawodowego. W chwili obecnej w naszej placówce zatrudnionych jest 17 nauczycieli.

Z roku na rok polepsza się baza placówki a wiele modernizacji wykonywanych jest nieodpłatnie przez osadzonych Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie, na podstawie zawartego porozumienia.

Na bieżąco dokonuje się zakupów nowoczesnych pomocy dydaktycznych uatrakcyjniających proces dydaktyczny.

Codzienna praca poparta jest wieloma sukcesami podopiecznych nie tylko na szczeblu szkolnym, ale także gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Znaczącym sukcesem jest bardzo wysoki wynik egzaminu szóstoklasistów ubiegłorocznych absolwentów - średni wynik powyżej średniej w województwie.

Uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli włączają się w rozmaite akcje i kampanie o zasięgu ogólnopolskim: Sprzątanie Świata, Zachowaj Trzeźwy Umysł, Postaw na Rodzinę…

Od kilkunastu lat dzieci systematycznie wyjeżdżają na wycieczki turystyczno - krajoznawcze, edukacyjne a w ostatnich latach na Zielone Szkoły - te są współfinansowane przez gminę Dzierżoniów.

Po pięknym jubileuszu 60 - lecia istnienia szkoły wśród społeczności szkolnej zrodził się pomysł nadania jej imienia.

Spośród propozycji kandydatów wybrano i sporządzono listę pięciu kandydatów. Byli to: Jan Brzechwa, Janusz Korczak, Św. Stanisław Kostka, Kornel Makuszyński i Ojciec Jacek Salij. Wybór padł na Kornela Makuszyńskiego… Wokół tej postaci skupiła się wieloraka praca uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

W dniu 23 maja 2007 r. Radni Gminy Dzierżoniów, jednogłośnie, na wniosek uczniów, rodziców i nauczycieli podjęli uchwałę o nadaniu imienia Kornela Makuszyńskiego - pisarza i człowieka, który ponad wszystko pokochał dzieci.

Tegoroczny jubileusz 70 - lecia szkoły polskiej w Piławie Dolnej zmobilizował wszystkich do podjęcia działań związanych z nadaniem sztandaru.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Piławie Dolnej