Uważajmy na oszustów, którzy podszywają się też pod policjantów

piątek, 20.5.2016 08:00 8440 9

Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać tzw. „wnuczkom”. Niestety oszuści zmieniają też swój sposób działania. W ostatnim czasie odnotowuje się sporo prób oszustw, gdzie sprawcy podszywają się ogólnie pod policjanta, czy też wprost funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych prywatnych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Tylko w ostatnich dniach, w całym kraju oszuści próbowali kilkadziesiąt razy wyłudzić pieniądze od starszych osób podszywając się pod policjanta, czy też wprost funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. W tych przypadkach, dzięki czujności potencjalnych pokrzywdzonych, działania oszustów zakończyły się fiaskiem. Niestety zdarzają się nadal przypadki, gdzie w podobnych okolicznościach mniej czujni pokrzywdzeni tracą często sporą ilość gotówki.

Przykładem może być 63 – letnia mieszkanka Wrocławia, która po telefonie fałszywego funkcjonariusza twierdzącego, że rozpracowuje grupę oszustów, straciła blisko 30 tys. złotych. Oszust kazał pokrzywdzonej wypłacić pieniądze z banku, a następnie pozostawić je we wskazanym miejscu. Kobieta dopiero po wszystkim zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy. Do podobnych działań oszustów dochodzi też w innych dolnośląskich powiatach i regionach kraju.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, skutkujących zatrzymaniami osób oszukujących w ten sposób osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści. Dlatego w celu uniknięcia przestępstwa, tak ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego.

Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poinformować o takiej sytuacji Policję.
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

KPP w Dzierżoniowie
Oficer Prasowy
podinsp. Mariusz Furgała

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

K... sobota, 21.05.2016 00:52
Jeden c*** bo policjanci tak samo oszuści ! I kozaki...
wtorek, 24.05.2016 08:24
ty jesteś ch*j !!!
sobota, 21.05.2016 11:46
(...)to nie byli milicjanci,bo to byli pryebierancy(....)ha ha ha!!!
sobota, 21.05.2016 07:16
Policja większą krzywdę robi niż oszust, przykładów jest wiele.
chwdp piątek, 20.05.2016 12:32
Uważajmy także na policjantów podszywających się pod oszustów!
piątek, 20.05.2016 09:44
No rozumiem staruszkow ale 63 letnie babsko dalo sie nabrac...
piątek, 20.05.2016 10:12
jesteś kretynem. alzheimer może się zaczynać u 40 letnich ludzi.
piątek, 20.05.2016 10:45
Nawet jeszcze młodsi głosowali na "dobrą zmianę".
piątek, 20.05.2016 15:01
A co ma alzheimer do ludzkiej glupoty. Ci wszyscy oszukani...