We Love LOWE w gminie Łagiewniki

środa, 3.1.2018 19:30 1997 0

Od października realizowany jest w gminie Łagiewniki Projekt Akademia wiedzy koniecznej – nowe oblicze szkoły jako Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji.

W LOWE  działamy dla siebie i ze sobą realizując program oparty  o model, który zaprezentowany jest pod nazwą Akademia Wiedzy Koniecznej (AWK). Koncepcja ta opiera się na współdziałaniu, pozytywnej energii oraz nowym spojrzeniu na proces uczenia się osób dorosłych. Dlatego uczymy się poprzez działanie, rozwiązywanie problemów, realizację projektów, współpracę i partnerstwo z innymi. Projekt realizowany jest przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II i tam odbywa się większość zajęć.

Skoncentrowaliśmy się na dorosłych uczących się, czyli ich potrzebach, możliwościach, predyspozycjach, zainteresowaniach, wcześniejszych doświadczeniach edukacyjnych i gotowości do podejmowania nowych wyzwań, a jednocześnie stymulującą rozwój poprzez zaangażowanie. 

W LOWE ważna jest atmosfera uczenia się oparta na współdziałaniu, zaufaniu, szacunku, koncentracji na uczniu, wykorzystanie doświadczenia w edukacji, wspieranie i motywowanie uczącego się, wzajemne uczenie się ucznia i edukatora dorosłych.

Oferta  w ramach programu jest bezpłatna dla wszystkich dorosłych, którzy będą chcieli z niej skorzystać, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Na każdą formę aktywności obowiązują zapisy.  Założyłyśmy, że uczestnicy wezmą udział w kilku formach wsparcia. Każdy uczestnik będzie mógł zaplanować swoją „ścieżkę edukacyjną” indywidualnie.

Oferta proponowanych i prowadzonych zajęć przedstawia się następująco:

  • Doradztwo zawodowe / spotkania coachingowe
  • Indywidualne poradnictwo prawne / spotkania z prawnikiem
  • Inspiracje sztuką (rozmowy o malarstwie, filmie, książkach/rękodzielnictwo)
  • Realizacja zadań praktycznych na rzecz społeczności lokalnej np. odnowienie ławek, przygotowanie pikniku, promocja aktywnych mieszkańców lub nieznanych artystów)
  • Rozwiązywanie trudnych sytuacji rodzinnych (mediacje partner/dziecko)
  • Szkolenie „Jak zwiększyć skuteczność  i kreatywność uczenia się?”
  • Szkolenia zawodowe / spotkania z przedsiębiorcami / wizyty u pracodawców
  • Trening komunikacji / autoprezentacji
  • Trening nowoczesnych technologii (np. bankowość on-line, media społecznościowe)
  • Warsztaty dla ciała – joga / basen / gimnastyka
  • Warsztaty wen-do (samoobrony i rozwoju osobistego dla kobiet)
  • Warsztaty fotograficzne
  • Warsztaty językowe – j. angielski, j. niemiecki
  • Warsztaty krawieckie / hafciarskie / kulinarne / stolarskie / budowlane / graficzne
  • Warsztaty rozwoju dla mężczyzn
  • Warsztaty umiejętności wychowawczych
  • Wyjazdy do teatru, kina, kawiarni

Bardzo ważne w naszym działaniu jest  również podejmowanie aktywności na rzecz innych. Formuła tego zadania to gra społeczna, do udziału w której serdecznie Państwa zapraszamy. Warto podjąć to wyzwanie nie tylko dla dobrej zabawy i rozwoju osobistego, ale również dla rozwoju naszych  małych Ojczyzn!

Uczestnicy LOWE to osoby dorosłe – kobiety i mężczyźni, osoby z niepełnosprawnością, rodzice dzieci uczęszczających do szkół, osoby bierne zawodowo oraz wszystkie inne chętne osoby, gotowe do zaangażowania.

W ofercie LOWE pojawiło się  już  wielu ciekawych ludzi, którzy są partnerami w działaniu, rozwoju i edukacji. Są to edukatorzy: szkoleniowcy, trenerzy, pracodawcy, społecznicy. Zaprosiliśmy ich do współpracy  w odpowiedzi na zgłoszone nam sugestie.

Równolegle w projekcie pojawili  się inspiratorzy – których zadaniem jest towarzyszenie i wspieranie w rozwoju, pokonywaniu trudności, doradzaniu, organizowaniu procesu edukacyjnego.

Zadaniem edukatorów i inspiratorów jest dbałość o pozytywne emocje uczących się, relacje między nimi, stymulowanie potencjału w każdym człowieku, niekontrolowanie, nieocenianie, podniesienie poczucia jakości swojego życia.

Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Politechnikę Wrocławską Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Carpe Diem” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój 2014-2020.

Nasz projekt cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Zapraszamy na stronę: https://www.facebook.com/LoweLagiewniki/ i zapoznanie się ze szczegółami naszych działań.

Koordynator projektu:  Mariola Początek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)