ZUS: zadbaj o wysokość swojej emerytury i oblicz kapitał początkowy

wtorek, 26.4.2016 11:42 991 0

Nie warto czekać z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego. Składki sprzed 1999 roku mogą zwiększyć emeryturę nawet o kilkaset złotych. Skompletowanie dokumentów może jednak trochę potrwać.  

Co to jest kapitał początkowy i kogo dotyczy?

Prawo do ustalenia kapitału początkowego mają osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które pracowały przed 1 stycznia 1999 roku. Najprościej mówiąc, kapitał początkowy to składki, które nasz pracodawca opłacał za nas do ZUS przed 1999 rokiem. Wówczas ubezpieczeni nie posiadali indywidualnych kont emerytalnych. Przedsiębiorcy wysyłali składki zbiorczo za wszystkich pracowników. 

ZUS nie ustala z urzędu kapitału początkowego. Ubezpieczeni sami muszą złożyć w tej sprawie wniosek. Kapitał początkowy jest wyliczany na 1 stycznia 1999 r., bez względu na to, kiedy wyślemy wniosek i kiedy ZUS wyda decyzję ustalającą jego wysokość. Taki wniosek można złożyć w każdej chwili, najpóźniej wraz z wnioskiem o emeryturę. Nie warto jednak czekać do osiągnięcia wieku emerytalnego. Wiele zakładów pracy jest likwidowanych lub przekształcanych. Zwłoka może uniemożliwić lub utrudnić uzyskanie dokumentów z byłych, nieistniejących zakładów pracy i odnalezienie miejsce ich przechowywania.

Jak złożyć wniosek o kapitał początkowy?

Jeśli wniosek o ustalenie kapitału początkowego składamy przed nabyciem prawa do emerytury – wypełniamy druk ZUS Kp-1. Kapitał początkowy może być też obliczony na podstawie wniosku
o ustalenie emerytury. Wypełniamy wówczas odpowiednią część wniosku Rp - 1E.

Wniosek rozpatruje jednostka ZUS właściwa według miejsca naszego zamieszkania. Osoby, którym ZUS wyliczy kapitał początkowy, nie  muszą ponownie przy składaniu wniosku o emeryturę przekazywać dokumentów złożonych do ustalenia kapitału.

Które okresy pracy można potwierdzić zeznaniami świadków?

Jeśli nie posiadamy dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, a zakład pracy został zlikwidowany i nie zachowały się akta osobowe albo dokumentacja uległa zniszczeniu wskutek klęsk żywiołowych, niektóre okresy zatrudnienia można udowodnić zeznaniami świadków (najlepiej byłych współpracowników).

Zeznaniami świadków można udowodnić:

-        zatrudnienie przed 15 listopada 1991 r.;

-        zatrudnienie po 15 listopada 1991 r. w przypadku utraty dokumentów wskutek powodzi w 1997 r.
i 2010 r.,

-        zatrudnienie młodocianych pracowników przed 1 stycznia 1975 r., w sytuacji gdy:

  • pracodawca stwierdzi brak dokumentacji z tego okresu i brak możliwości potwierdzenia, czy z młodocianymi pracownikami były zawierane umowy;
  • pracodawca potwierdzi, że zawierał umowy z młodocianymi pracownikami, lecz nie może potwierdzić zatrudnienia konkretnego młodocianego pracownika.

Więcej kapitału za opiekę nad dzieckiem i zmiany w uwzględnianiu studiów

1 maja 2015 r. weszły w życie przepisy dotyczące m.in. kobiet, które przed 1999 rokiem przebywały na urlopie wychowawczym lub urlopie bezpłatnym na opiekę nad dzieckiem. Okresy te są obliczane w korzystniejszy sposób -  po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok (z uwzględnieniem pełnych miesięcy), a nie jak dotychczas po 0,7 proc. podstawy wymiaru.

Ubiegłoroczne zmiany dotyczą również części osób, które studiowały przed 1999 rokiem. Do maja 2015 roku uwzględniony w kapitale początkowym okres studiów nie mógł wynosić więcej niż 1/3 wszystkich udowodnionych okresów składkowych do 1 stycznia 1999 roku. Teraz okres studiów ogranicza się do 1/3 okresów składkowych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Wniosek o ponowne ustalenie kapitału z korzystniejszym uwzględnieniem studiów mogą złożyć osoby, które pobierają już emeryturę.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)